طبق آمار، متاورس به عنوان پر جستجو ترین کلمه در سال 2021، انتخاب شده است و عمده مردم در مورد این تکنولوژی خارق العاده در حال کنجکاوی هستند. متاورس را می توان یکی از جدید ترین فناوری های بشر دانست که در راستای تکامل اینترنت می کوشد. متاورس، متشکل از چند دنیای مجازی است که ویژگی های زیادی را به کاربران خود ارائه می دهد. همچنین یک فناوری بالاتر از تصور محسوب می شود که به کلی اقتصاد جهان را زیر رو خواهد کرد. این فناوری فرصت های زیادی برای کسب درآمد های آسان و زندگی جذاب دیجیتالی را در اختیار مردم می گذارد که تاکنون وجود نداشته است. در جهان فرا زمین متاورس، اقلام و ویژگی های جذاب بسیاری وجود دارد که در صورت یادگیری و استفاده صحیح از آن ها، نه تنها می توانید تجارتی پر سود را تجربه کنید، بلکه می توانید طعم زندگی دیجیتالی جذابی را نیز بچشید. به همین دلیل است که ابتدا باید آموزش متاورس، را فرا گرفته و سپس قدم به این جهان گسترده و کاربردی، بگذارید. در این مقاله قصد داریم شما را با جهان منحصر به فرد متاورس آشنا کرده و نحوه ورود به متاورس را آموزش دهیم.

متاورس چیست؟

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان نیل استیونسون(Neil Stevenson’s)، با نام «تصادف برفی» در سال 1982 استفاده شد. در این رمان محبوب، متاورس استیونسون، مکانی مجازی بود که شخصیت ها می توانستند برای فرار از یک واقعیت وحشتناک به آنجا بروند. سپس در اوایل دهه 1990، سگا(Sega)، ماشین ‌های آرکید واقعیت مجازی مانند شبیه ‌ساز حرکتی SEGA VR-1، را معرفی کرد که کاربران از بازی های آن لذت می بردند. اما داستان متاورسی که در جهان امروزی غوغا به پا کرده است، از آن جایی شروع شد که غول کمپانی فیسبوک نام خود را به متا(meta)، تغییر داد. همانطور که می دانید فیسبوک یک شبکه اجتماعی بسیار مشهور و شناخته شده در تمام جهان است. با آن که متاورس قابلیت های بسیار جذاب و منحصر به فردی را ارائه می دهد، اما این اقدام فیسبوک نیز در شناخته شدن آن بی تاثیر نبود.
متاورس را می توان آینده اینترنت دانست. کلمات متا(meta) و ورس(verse)، به معنی «فرا زمین» هستند که دقیقا متاورس در تلاش است همچین مفهومی را به جهان ارائه دهد. این جهان فرا زمین، یک شبکه یکپارچه از دنیا های مجازی سه بعدی را ارائه می دهد که در آن ها می توان به صورت دیجیتالی به هر نوع فعالیت دلخواهی پرداخت. این نوآوری، تاثیر به سزایی در اقتصاد جهانی خواهد گذاشت. زیرا در دنیا های موازی و دیجیتالی متاورس، می توان به اقدامات بسیاری مانند تجارت، خرید و فروش املاک و مستغلات، خرید و فروش از فروشگاه های آنلاین، استفاده از NFT ها و بسیاری از فعالیت های دیگر پرداخت.
 درواقع دور از ذهن نیست که متاورس یک دنیای کاملا جدید و جدا نشدنی از انسان ها را به وجود بیاورد. در حال حاضر این تکنولوژی خاص، یکی از شناخته شده و پر طرفدارترین پلتفرم های مجازی است و کمپانی های محبوب و بزرگ بسیاری از آن حمایت می کنند. در نتیجه بهتر است که با جنبه های گوناگون متاورس آشنا شده و آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه ورود به متاورس چگونه است؟

چگونه وارد متاورس شویم؟ این سوالی است که عمده افرادی که با قابلیت های خارق العاده متاورس آشنا می شوند، به دنبال پاسخ آن هستند. برای ورود به دنیای واقعیت مجازی و داشتن تجربه ای کامل از متاورس، شما نیاز به ابزار های خاص مانند عینک های VR، هدست های واقعیت مجازی و اینترنت پر سرعت دارید. سپس از طریق این ابزار، بازیکنان می توانند یک آواتار برای نشان دادن خود به سایر افراد در متاورس انتخاب کنند، آزادانه در قلمرویی که فقط در فضای دیجیتال وجود دارد قدم بزنند، با دیگران معاشرت کنند و در اقتصاد بازی سهیم شوند. عینک های واقعیت مجازی یا VR، ابزار هایی هستند که فضای متاورس را به صورت سه بعدی و بسیار شبیه به دنیای واقعی به کاربران نشان می دهند، به طوری که انگار واقعا در جهانی دیگر حضور دارید. پس از تهیه لوازم مورد نیاز، کافیست مراحل زیر را طی کنید:
1- کیف پول الکترونیکی خود را به پلتفرم دلخواهتان متصل نمایید.(این کار مانند ثبت نام و احراز هویت شما در آن پلتفرم است)
2-آواتار داخواه خود را بسازید و شروع به فعالیت کنید.
توجه: هر یک از پلتفرم های موجود در متاوس، از قوانین خاص خود پیروی می کنند و رمز ارزهای گوناگونی را به مقدار متفاوت می پذیرند. از همین روی توجه داشته باشید ارزی که به کیف پول متصل شده پلتفرم ها منتقل می کنید، قابل قبول پلتفرم مذکور باشد. حالا شما می توانید به راحتی وارد متاورس شده و به فعالیت های گوناگون بپردازید.

دگرگونی جهان با متاورس!

طبق گزارش شرکت Accenture، که یک شرکت محبوب بوده و در سراسر جهان شعبه دارد، متاورس قرار است تبدیل به یک سبک زندگی شود. شاید با این حرف تعجب کنید، اما این گزارش نشان می دهد که متاورس، چگونه زنجیره ‌ای از جهان‌ ها، واقعیت ‌ها و مدل‌ های کسب‌ و کار را به ‌طور دیجیتالی ارتقا داده است. به نظر می رسد متاورس نه تنها اقتصاد و صنایع گوناگون را تغییر خواهد داد، بلکه به طور کل نحوه کار، عملکرد و تعامل جهان را نیز مجددا تعریف می ‌کند.
 درواقع متاورس آماده است که مانند فناوری اینترنت، تحولی عظیم در دنیای امروزی ایجاد کند، حتی اگر تاثیر آن در کوتاه مدت به سختی احساس شود. متاورس از طریق تکنولوژی وب 3 و حتی وب 4 این کار را انجام می دهد که نسبت به وب 2 پیشرفته تر هستند. شایان ذکر است، متاورس بیشتر از هرچیزی، با NFT ها و بازی های بلاک چینی بر روی اقتصاد جهان تاثیر خواهد داشت و این دو رکن اصلی، باعث اوج گیری متاورس می شوند.

نقش NFTها در متاورس

پیش از آنکه درک عمیقی از ارتباط NFT ها با جهان متاورس داشته باشید، لازم است ابتدا با فناوری منحصر به فرد توکن های غیر قابل تعویض یا(NFT)، آشنا شوید. NFT ها دارایی های خاص رمزنگاری هستند که مانند ارز های دیجیتال، قابل خرید و فروش می باشند. این نوع دارایی ها عرصه هنر و صنعت تولید محتوا را دگرگون ساخته و عرصه ای نو از هنر را آفریده اند. مهم ترین ویژگی توکن های غیر قابل تعویض، انحصاری بودن آن ها است. اما نقش NFT ها در متاورس چیست؟ در وهله اول باید گفت، NFT  ها رابطه عمیقی با جهان متاورس داشته و از آن ها استفاده زیادی در این دنیای مجازی می شود. زیرا فناوری ایجاد و استفاده از این نوع دارایی دیجیتال، با متاورس سازگار است. برخی از کاربرد های NFT در متاورس به شرح زیراست:
1. NFT ها برای استفاده از اقلام بازی های بلاک چینی قابل استفاده هستند.
2. متاورس از NFT ها برای دسترسی کاربران به آواتارهای دیجیتالی استفاده می کند.
3. بدون NFT ها، ممکن است هیچ راهی برای ادعای منحصر به فرد بودن یا ارزش افزوده وجود نداشته باشد.
4. رویدادهایی که در متاورس برگزار می‌شوند، مانند رویداد های زنده یا رویداد های موسیقی آنلاین، از NFT برای دادن بلیت به مخاطب مورد نظر خود استفاده می ‌کنند.
5. در متاورس، به خصوص در قسمت بازی های متاورس، از NFT برای خرید و فروش لوازم جانبی و کلکسیونی مانند پوسته یا حتی زمین استفاده می شود.
NFT ها در دنیای مجازی سه بعدی متاورس مورد نیاز هستند تا بسیاری از قابلیت های متاورس را به خوبی اجرا کنند. درواقع این واقعیت که NFT ها در بلاک چین وجود دارند، باعث می شود NFT ها بدون زحمت در متاورس ادغام شوند.

آموزش بازی های متاورس

بازی های بلاک چینی یا غیر متمرکز، یکی دیگر از ویژگی های جذاب متاورس است که امروزه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در جهان دیجیتالی متاورس، بازی های واقعیت مجازی مانند سندباکس(SandBox)، دیسنترالند(Decentraland)، اکسی اینفینیتی(Axie Infinity) و بسیاری از بازی های آنلاین دیگر که روز به روز بر تعداد آن ها نیز افزوده می شود وجود دارد. در بازی های متاورسی، شما می توانید یک آواتار دیجیتالی داشته و از طریق آن در جهانی شگفت انگیز زندگی کرده و بازی کنید. بیشتر این بازی ها تنها برای سرگرمی نیستند و از طریق آن ها می توان به کسب درآمد نیز پرداخت. در اکثر بازی‌ ها، آیتم‌ ها و شخصیت‌ های مختلفی وجود دارد که شما می‌ توانید با استفاده از امتیاز هایی که در بازی کسب می‌ کنید، آن‌ ها را خریداری نمایید. اما در بازی‌ های بلاک چین، این آیتم‌ ها با استفاده از NFT طراحی شده‌ اند. به این معنی که هر آیتم،‌ دارای ارزشی مادی است که شما می‌توانید با پول آن را خریداری کرده و یا با روش‌ های مختلف آن را به دست آورید و سپس بفروشید. بدین شکل، شما می‌ توانید به سادگی از بازی کردن به درآمد برسید!