رونمایی استارتاپ Runaway از مدل هوش مصنوعی Gen-2

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

مدل هوش مصنوعی جدید استارتاپ Runaway به نام Gen-2 که براساس متن کاربران ویدیوهای سه ثانیه‌ای تولید می‌کند رونمایی شد.

به گزارش ایرانی متا به نقل از دیجیاتو، هوش مصنوعی با مدل‌های جدید و هیجان‌انگیزی که دائماً در حال ظهور هستند، خیلی سریع در حال محبوبیت جهانی است.

هیجانی که ابتدا با ChatGPT آغاز شد همچنان در حال تکامل است و به ارتفاعات جدیدی می‌رسد.

حالا استارتاپ Runway که Stable Diffusion را معرفی کرده بود، از یک سیستم هوش مصنوعی پیشگامانه پرده‌برداری کرده است که می‌تواند براساس توضیحات متنی کاربران ویدیو تولید کند.

Runway از جدیدترین مدل هوش مصنوعی خود رونمایی کرده که می‌تواند در زمینه ساخت ویدیو انقلاب جدیدی راه‌اندازی کند.

این مدل که Gen-2 نام دارد، می‌تواند هر توضیح متنی را به ویدیوهای کوتاه سه ثانیه‌ای تبدیل کند و دنیایی از امکانات را در اختیار سازندگان محتوای ویدیویی قرار می‌دهد.

برخلاف مدل قبلی این شرکت یعنی Stable Diffusion، مدل Gen-2 به دلیل ملاحظات ایمنی و تجاری، از ابتدا به‌صورت منبع باز یا گسترده در دسترس نخواهد بود.

در عوض، کاربران می‌توانند از طریق Discord در لیست انتظار Runway قرار بگیرند و به فناوری پیشگامانه هوش مصنوعی آن دسترسی پیدا کنند.

البته ساخت ویدیو براساس توضیحات متنی در دنیای هوش مصنوعی مفهوم جدیدی به حساب نمی‌آید. غول‌های فناوری مانند متا و گوگل در اواخر سال 2022 نیز مقالات تحقیقاتی خود در مورد چنین مدل‌های مشابهی را منتشر کرده بودند.

فناوری تولید ویدیو از توضیحات متنی، این پتانسیل را دارد که فرآیند تولید را ساده‌تر کند، هزینه‌ها را کاهش دهد و باعث می‌شود تا هنرمندان بتوانند دیدگاه‌های خود را با آسودگی منحصر به‌فردی زنده کنند.

بیشتر بخوانید  نگرانی ۴۹ درصد از کارمندان مایکروسافت نسبت به جایگزینی شغل خود با هوش مصنوعی

به عنوان مثال، اگر یک فیلمساز یا انیماتور بخواهد صحنه‌ای از «لاک‌پشت‌هایی که در آسمان پرواز می‌کنند» را تجسم کند، می‌تواند همین توضیح ساده را به مدل Gen-2 ارائه کند و سپس یک ویدیو کوتاه سه‌ثانیه‌ای از آن دریافت کند.

با این حال، چنین فناوری نگرانی‌هایی را در مورد سوء استفاده احتمالی و پیامدهای اخلاقی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی ایجاد می‌کند. البته که تصمیم Runway برای محدود کردن نسخه اولیه مدل، اهمیت این موضوع برای آن را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *