چت‌بات هوش مصنوعی مشابه ChatGPT به موتور جستجوی گوگل اضافه می‌شود

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

به گفته سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل چت‌بات هوش مصنوعی به موتور جستجوی این شرکت اضافه خواهد شد.

به گزارش ایرانی متا، زومیت نوشت: سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل در مصاحبه‌ی اخیر خود با وال‌استریت ژورنال اعلام کرد شرکت متبوعش قصد دارد هوش مصنوعی مکالمه‌محور را به محصول اصلی خود یعنی موتور جستجو، اضافه کند. در این مصاحبه از پیچای سوال شد: «آیا مردم می‌توانند از گوگل سؤال بپرسند و در بخش جستجو از مدل زبانی بزرگ (LLM) آن استفاده کنند؟» مدیرعامل گوگل به این سؤال پاسخ مثبت داد و گفت: «گوگل از قبل اعلام کرده بود مدل زبانی بزرگ را به موتور جستجو اضافه خواهد کرد اما این اولین‌بار است که ما برنامه‌های خود را برای ادغام ویژگی چت‌بات هوش مصنوعی اعلام می‌کنیم.»

اقدام گوگل برای افزودن چت‌بات هوش مصنوعی به موتور جستجوی این شرکت چندان غیرمنتظره نیست زیرا مایکروسافت از مدتی قبل نسخه‌ی جدید بینگ را منتشر کرده است که از هوش مصنوعی ChatGPT شرکت OpenAI برای ارائه‌ی پاسخ‌های کامل با لحنی شبیه انسان بهره می‌برد. به‌هر حال گوگل اکنون ۹۳٫۴ درصد از سهم بازار موتورهای جستجوگر را دراختیار دارد و قطعاً اضافه شدن چت‌بات به این سرویس می‌تواند تأثیر بسیار بزرگ‌تری بر آینده‌ی صنعت جستجو داشته باشد. پیچای همچنین چت‌بات هوش مصنوعی را راهکاری برای گسترش کسب‌وکارهای گوگل توصیف کرد و آن را تهدید نمی‌داند.

گوگل هوش مصنوعی مکالمه‌محور خود موسوم‌به Bard را به‌عنوان محصولی جداگانه معرفی کرده است. انگجت می‌نویسد، این شرکت به‌وضوح از ChatGPT عقب مانده بود و پاسخ‌های نادرست چت‌بات غول جستجوی اینترنت سروصدای زیادی در فضای رسانه‌های فناوری ایجاد کرد. پیچای اخیراُ اعلام کرده است شرکتش به‌زودی مدل زبانی قدرتمندتری را ارائه خواهد کرد تا از فاصله‌ی خود با ChatGPT بکاهد.

بیشتر بخوانید  هوش مصنوعی به کمک پیوند عضو می‌آید

درحالی‌که گوگل تلاش می‌کند به هدف پیچای برای افزایش ۲۰ درصدی بهره‌وری دست یابد، برخی از کارکنان خود را اخراج کرده است و اکنون با تمرکز بیشتر روی محصولات جدید هوش مصنوعی کار می‌کند. این شرکت برای افزایش کارآمدی خود تصمیم دارد امکان همکاری بیشتر بین واحدهای مختلف ازجمله Google Brain و DeepMind را فراهم سازد. پیچای می‌گوید: «انتظار همکاری بسیار گسترده‌تری را میان واحدهای هوش مصنوعی گوگل داشته باشید.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *