معرفی و بررسی ارز دیجیتال سویی (SUI)

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

در بازارهای نزولی، پیداکردن پروژه‌هایی که حداقل روی کاغذ حرفی برای گفتن داشته باشند، کار چندان آسانی نیست. اینجاست که سویی (Sui) وارد می‌شود؛ پروژه‌ای که خودش را قاتل سولانا می‌نامد! اما این ادعا تا چه اندازه درست است؟ پاسخ به این سؤال تنها در صورتی ممکن است که ابتدا ببینیم سویی چیست و چه کاربردهایی دارد.

سویی (Sui) چیست؟

سویی، در واقع یک بلاک چین لایه اول است که شبکه اصلی آن ماه مه امسال راه‌اندازی شد. برای این که سرتان را با تعریف بلاک چین‌های لایه اول درد نیاوریم و مطلب‌مان بیش از اندازه طولانی نشود، پیشنهاد می‌کنیم اگر با مفهوم بلاک چین‌ آشنا نیستید، سری به مطلب «بلاک چین چیست» بزنید.

پاسخ ساده به ارز دیجیتال سویی چیست: ارز دیجیتال سویی، توکن بومی شبکه سویی است که با نماد معاملاتی (SUI) در صرافی‌های مختلف ایرانی و خارجی فهرست شده است.

پس فراموش نکنید، سویی یک بلاک چین لایه اول و ارز دیجیتال سویی یا همان توکن SUI، توکن این شبکه است.

در شبکه سویی کارمزد تراکنش‌ها کم است؛ چراکه در این بلاک چین، از نوع خاصی از مقیاس‌پذیری با نام «مقیاس‌پذیری افقی» استفاده شده است. یعنی محدودیتی برای حداکثر تراکنش‌هایی که در صف قرار می‌گیرند، وجود ندارد و می‌توان با هزینه‌ای بسیار کم، تراکنش‌ها را تأیید کرد.

پست آغازبه‌کار رسمی شبکه اصلی سویی در توییتر رسمی پروژه
پست آغازبه‌کار رسمی شبکه اصلی سویی در توییتر رسمی پروژه

طبق ادعای توسعه‌دهندگان سویی، توسعه‌دهندگان دیگر می‌توانند پروژه‌های خود را برای کاربران عادی به‌گونه‌ای شخصی‌سازی کنند که آنها بتوانند به‌راحتی از شبکه استفاده کنند.

توسعه‌دهندگان برای ساختن نرم‌افزارهای غیرمتمرکز روی سویی از زبان برنامه‌نویسی موو (Move) استفاده می‌کنند. موو زبان مشتق‌گرفته از راست (Rust) است که متا آن را توسعه داده است. البته نسخه‌ای که در سویی استفاده می‌شود، با موو اصلی که متا ساخته است، اندکی تفاوت دارد.

در سویی، نیازی به اجماع اعضای بلاک چین بر سر ترتیب‌بندی تراکنش‌ها نیست و همین موضوع به سریع‌تربودن این بلاک چین کمک می‌کند؛ چراکه در بسیاری از بلاک چین‌های موجود، نیاز به اجماع برای چنین کاری، یک گلوگاه و نقطه‌ضعف به حساب می‌آید.

شایان ذکر است که توکن سویی دارای محدودیت عرضه ۱۰ میلیارد واحدی است. نکته جالب دیگر در ارتباط با پروژه سویی، جذب سرمایه ۳۰۰ میلیون دلاری، دقیقاً پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی بود.

بخشی از سویی‌های فروخته‌شده در مراحل جذب سرمایهٔ اولیه به سازندگان این ارز دیجیتال اختصاص می‌یابد
بخشی از سویی‌های فروخته‌شده در مراحل جذب سرمایهٔ اولیه به سازندگان این ارز دیجیتال اختصاص می‌یابد

در بلاک چین سویی، تراکنش‌ها توسط تأییدکنندگان تراکنش یا اعتبارسنج‌ها پردازش می‌شود. طبق اعلام تیم توسعه سویی، در این بلاک چین، امکان تأیید موازی تراکنش‌ها وجود دارد. موضوعی که باعث افزایش سرعت این بلاک چین در امر تأیید و پردازش تراکنش‌ها می‌شود.

بیشتر بخوانید  بررسی تعداد بیت‌کوین در اختیار دولت آمریکا و تاثیر آن بر بازار

سویی بر پایه اثبات سهام نمایندگی‌شده (DPoS) کار می‌کند. در این مکانیزم، توکن‌های SUI سهام‌گذاری‌شده، در بازه‌های مشخصی قفل می‌شوند و برای تعیین اعتبارسنج‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مایستن لبز (Mysten Labs) توسعه این بلاک چین را بر عهده داشته است. تعدادی از مدیران اجرایی ارشد پروژه نووی (Novi)، کیف پول ارز دیجیتال دییمِ متا، از جمله مدیران اصلی مایستن لبز هستند.

این شرکت سرمایه‌گذاران بزرگی هم پشت خود می‌بیند. سرکل (Cricle)، بایننس لبز و الکتریک کپیتال (Electric Capital) از جمله شرکت‌هایی هستند که در مایستن لبز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از ایردراپ سویی تا حواشی جاستین سان و بایننس

صرافی بایننس و جاستین سان، خالق ترون، هم بر آتش توجهات پیرامون سویی و راه‌اندازی شبکه آن افزودند.

کمی پیش از راه‌انداری شبکه اصلی سویی، صرافی بایننس اعلام کرد که امکان خرید سویی از طریق لانچ‌پول (Launchpool) فراهم می‌شود. لانچ‌پول پلتفرمی است که به کاربران امکان می‌دهد تا با فراهم‌کردن نقدینگی، پاداش بگیرند.

داده‌های ویل آلرت (Whale Alert) هم نشان می‌دهد که جاستین سان ۵۶ میلیون دلار ترایو‌اس‌دی به بایننس انتقال داده است. طبق گمانه‌زنی‌ها، سان این مبلغ را برای دریافت توکن سویی به بایننس منتقل کرده است.

پس از انتقال ۵۹ میلیون دلار TUSD به بایننس از سوی سان، چانگ پنگ ژائو به این اقدام واکنش نشان داد
پس از انتقال ۵۹ میلیون دلار TUSD به بایننس از سوی سان، چانگ پنگ ژائو به این اقدام واکنش نشان داد

پس از انتقال این مبلغ، چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس، در پاسخ به جاستین سان، عنوان کرد که لانچ‌پول برای کاربران خرد طراحی شده است و بایننس جلوی انتقال توکن‌های سویی به حساب سان را خواهد گرفت.

نکته جالب دیگر شایعات پیرامون ایردراپ سویی بود. شایعات این ایردراپ پس از موفقیت ایردراپ پروژه اپتوس شکل گرفت. با این حال تیم سویی بارها اعلام کرده است که خبری از ایردراپ برای این توکن نخواهد بود.

قیمت سویی

در ابتدا و پیش از عرضه رسمی این ارز دیجیتال در صرافی‌ها، کاربران این امکان را داشتند که در یک دور از فروش اولیه، سویی را با قیمت ۰.۱ دلار به ازای هر واحد بخرند.

ماه گذشته هم قیمت سویی در یک دور از فروش خصوصی که مخصوص کاربران خاصی بود، ۰.۳ تعیین شده بود. در این دور از فروش، ۵۹۴ میلیون واحد سویی فروخته شد.

اوج قیمت ثبت‌شده برای سویی ۴.۵۲ دلار است که در همان دقایق ابتدایی عرضه عمومی ثبت شد. پس از ثبت این قیمت، شاهد سقوط و تثبیت قیمت در ناحیه ۱ دلار بودیم.

بیشتر بخوانید  سقوط ارزش بیت‌کوین ادامه‌دار خواهد بود؟
قیمت سویی از ۳ مه
قیمت سویی از ۳ مه

همان طور که می‌دانید، عرضه و تقاضا عوامل تعیین‌کننده قیمت یک توکن هستند و سقوط یا رشد قیمت یک ارز دیجیتال، دلیل محکمی برای اثبات کاربردی‌بودن یا نبودن آن نیست.

از سوی دیگر، به‌دلیل تازگی توکن SUI، قیمت سویی احتمالاً با نوسانات بسیاری در ابتدای راه همراه خواهد بود؛ پس در هنگام خرید و فروش سویی نهایت احتیاط را به کار بگیرید.

خرید سویی (SUI) و آینده این ارز دیجیتال

صحبت در مورد آیندهٔ یک ارز دیجیتال بسیار دشوار و پرخطر است. هر روز ده‌ها ارز دیجیتال و توکن جدید روانه بازار می‌شوند و بخش بزرگی از آنها کلاهبردار از آب در می‌آیند.

در ارتباط با ارز دیجیتال سویی، کلاهبرداری‌بودن آن چندان محتمل نیست. تیم قوی، سرمایه‌گذاران معتبر و جزئیات فنی قابل‌قبول، دلایلی هستند که آینده سویی را تا حد زیادی روشن می‌کنند.

روی کاغذ سویی بلاک چینی است که ۱۲۰,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را پردازش می‌کند، رقمی که در عین نویدبخش‌بودن، دور از ذهن به نظر می‌رسد. برای این که درک بهتری از مسئله داشته باشید، مثالی از اتریوم می‌زنم؛ اتریوم در حالت عادی امکان پردازش همین اندازه تراکنش را دارد، ولی تنها در صورتی که این تراکنش‌ها، تراکنش‌های ساده باشند! واقعیت اما کمی متفاوت است. در شبکه اتریوم بیشتر تراکنش‌ها، جزئیات زیادی دارند و در واقع همه تراکنش‌های اتریوم در دستهٔ تراکنش‌های ساده قرار نمی‌گیرند.

حالا که فهمیدیم سویی چیست، می‌توانیم در مورد خریدن یا نخریدن SUI بهتر تصمیم بگیریم.

خرید سویی و فروش این ارز دیجیتال

با توجه به بلوغ بازار ارزهای دیجیتال در ایران، توکن‌ها و ارزهای دیجیتال جدید، به‌سرعت در صرافی‌های ایرانی هم لیست می‌شوند.

سویی هم از این قاعده مستثنی نیست و در حال حاضر صرافی‌هایی هستند که این ارز دیجیتال را در فهرست خود دارند.

برای خرید سویی از صرافی‌های ایرانی تنها کافی است به صفحه «خرید سویی (SUI) بروید، مبلغی که قصد خرید آن را دارید وارد کنید و فهرستی از صرافی‌های معتبر برای خرید را ببینید.

در این فهرست صرافی‌ها بر اساس قیمت‌شان، از پایین‌ترین به بالاترین، لیست شده‌اند. با کلیک روی دکمه خرید، به صفحه خرید این ارز دیجیتال در صرافی منتقل خواهید شد.

بیشتر بخوانید  زبان برنامه‌نویسی پایتون چیست؟ / آشنایی با مزایا و معایب آن

پس از احراز هویت در صرافی و واریز وجه، می‌توانید سویی را از صرافی‌های ایرانی بخرید. فراموش نکنید که طبق اعلام بانک مرکزی، سقف واریز به صرافی‌های ایرانی در هر روز ۲۵ میلیون تومان است.

در صورتی که قصد فروش این ارز دیجیتال را دارید هم مراحل کار به همین ترتیب است، با این تفاوت که ابتدا باید سویی‌های خود را به آدرس کیف پول خود در صرافی ارسال کنید و سپس آنها را بفروشید.

سؤالات متداول

آیا ارز دیجیتال سویی در صرافی‌های ایرانی وجود دارد؟

بله در حال حاضر صرافی‌هایی هستند که این ارز دیجیتال را لیست کرده‌اند. برای مشاهده این صرافی‌ها، به صفحه خرید سویی در ارزدیجیتال بروید.

آیا خرید سویی امن است؟

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری پرنوسان است. از سوی دیگر عرضه و تقاضا قیمت آنها را تعیین می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود پاسخی قطعی به این سؤال امکان‌پذیر نباشد.

آیا سویی از اتریوم بهتر است؟

توسعه‌دهندگان SUI آن را قاتل سولانا و اتریوم معرفی می‌کنند، اما به نظر نمی‌رسد با توجه به جای پای محکم اتریوم، سویی بتواند این شبکه را تهدید کند.

آیا SUI ایردراپ دارد؟

خیر؛ سازندگان این پروژه بارها تأکید کرده‌اند که خبری از ایردراپ برای این توکن وجود ندارد.

سویی چیست و چه فرقی با SUI دارد؟

سویی شبکه‌ای بلاک چینی است که برای انجام تراکنش‌های سریع و ارزان توسعه یافته است. SUI، توکن بومی این شبکه است که برای رأی‌گیری‌های بلاک چینی این شبکه استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

تیم خوب، پروژه خوب و وعده‌های زیبا توصیفی است که می‌توان برای شبکه سویی و توکن SUI استفاده کرد. این بلاک چین روی کاغذ امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان را فراهم می‌کند.

مهمترین قابلیت شبکه سویی، امکان انجام تراکنش‌های موازی است. این در حالی است تراکنش‌ها در بسیاری از شبکه‌های فعلی به‌صورت نوبتی تأیید می‌شوند و همیشه یک صف برای تأیید تراکنش‌ها وجود دارد.

در سوی دیگر، توجهات گسترده پیرامون این ارز دیجیتال باعث شده تا بتوان آینده نسبتاً خوبی را برای آن تصور کرد.

در نهایت باید توجه داشت که پروژه سویی، یک پروژه جدید است و باید به آن زمان داد تا ببینیم ادعایی که سازندگانش می‌کنند، در عمل خودشان را ثابت می‌کنند یا نه.

منبع: ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *