قیمت تتر در سال ۱۴۰۲ به کدام سو خواهد رفت؟

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

قیمت ریالی تتر (USDT) در سال‌های اخیر رشد زیادی را تجربه کرده است. از آنجایی که استیبل کوین‌ها نقش نگهداری نقدینگی و ذخیره سود را در دنیای رمزارزها دارند، اهمیت رفتار قیمتی تتر در آینده برای کاربران ایرانی بسیار مهم است. زیرا مهم‌ترین سوال در ذهن معامله‌گران این است که آیا نقدینگی خود را به صورت تتر (استیبل کوین) نگه دارم تا در فرصت‌های مد نظر خود دوباره به بازار وارد شوم یا آن را تبدیل به ریال کنم؟ ما در این مطلب سعی کردیم تا از ۲ روش به پیش‌بینی قیمت تتر در انتهای سال ۱۴۰۲ برسیم تا شاید کاربران بتوانند به سوال گفته شده راحت‌تر پاسخ دهند.

پیش از هر چیز باید بدانید که قیمت استیبل کوین تتر (USDT) در صرافی‌ها بر اساس تعریف آن باید هواره برابر با ۱ دلار باشد. اما معمولا در صرافی‌های ایران تفاوت قیمت اندکی بین تتر و دلار وجود دارد که مربوط به عرضه و تقاضا کاربران ایرانی در ساعت‌های حساس بازار رمزارزها است. ابتدا این قضیه را در پاراگراف پایین بررسی می‌کنیم و پس از آن به بررسی قیمت دلار می‌پردازیم. تا پس از پیش‌بینی قیمت USD شما با این فرض گفته شده بتوانید پیش‌بینی در مورد قیمت تتر داشته باشیم.

تغییر قیمت تتر با نوسان قیمت بیت کوین

این مورد تنها مربوط به تعیین قیمت تتر (و نه دلار) می‌شود. به دلیل محدودیت عرضه تتر در صرافی‌های ایرانی در زمان افزایش یا کاهش شدید قیمت BTC، هجوم معامله‌گران ایرانی برای تبدیل رمزارز خود به تتر و برعکس افزایش می‌یابد و تعادل عرضه و تقاضا برای USDT به هم می‌خورد. این قضیه در زمان‌های هیجانی شدن بازار دلار نیز به نوع دیگر تکرار می‌شود لذا معمولا قیمت تتر نوسانات بیشتری نسبت به قیمت دلار دارد اما به صورت کلی این قضیه در کوتاه مدت و تا حداکثر حدود ۳٪ تفاوت قیمت ایجاد می‌کند و در یک بازه زمانی کمتر از یک هفته‌ای قیمت تتر و دلار به هم نزدیک می‌شوند.

بیشتر بخوانید  سقوط قیمت بیت‌کوین به کف ۲ ماهه خود

به صورت منطقی در زمان‌هایی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند تمایل به ذخیره سود در بین سرمایه گذاران افزایش پیدا می‌کند و در این زمان‌ها بسیاری دارایی خود را به استیبل کوین تبدیل می کنند و آن را در صرافی‌های ایرانی به فروش می‌رسانند لذا عرضه تتر بالا رفته و قیمت آن کمی کاهش می‌یابد. برعکس در زمان‌های ریزش قیمت بیت کوین انگیزه کاربران برای تبدیل ریال خود به استیبل کوین و ورود به بازار در قیمت‌های جذاب پس از ریزش افزایش پیدا می‌کند. لذا تقاضا برای تتر بالا رفته و قیمت آن بالا می‌رود.

پیش‌بینی قیمت تتر بر اساس رشد نقدینگی در کشور

گفتیم که قیمت تتر (USDT) در کشور ما تقریبا با اختلاف جزئی برابر قیمت دلار آزاد است. سال‌های زیادی است که بخش زیادی از نقدینگی کشور سمت دارایی‌های دلار و طلا رفته است. بنابراین علاوه بر ارزش ذاتی دلار، تقاضای ناشی از وجود نقدینگی در بازار، بر قیمت دلار تاثیر گذاشته است. در واقع ما در این روش از تغییر سرعت تورم‌های موجود در ایران و آمریکا نسبت به هم در سال‌های مختلف صرف نظر کرده‌ایم و تنها به صورت تابعی خطی ارتباط بین قیمت دلار با حجم نقدینگی را می‌سنجیم و از قاعده استدلال استقرایی برای تخمین قیمت تتر در سال ۱۴۰۲ استفاده می‌کنیم.

برای شروع باید یک مبدا زمانی قابل اطمینان از بابت عدم وجود نوسان در بازار و نداشتن حباب در قیمت دلار پیدا کنیم. ما سال ۹۱ را برای این کار انتخاب کردیم که قیمت دلار پس از مدت‌ها تثبیت از حوالی ۱۰۰۰ تومان به بیش از ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

با این مقدمه به سراغ آمار بانک مرکزی در مورد میزان نقدینگی در کشور می‌رویم. آمار دی ماه سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۱ به صورت زیر است:

بیشتر بخوانید  نگرانی‌ها از احتمال سقوط قریب‌الوقوع بازار بیت‌کوین
نمودار تغییر حجم نقدینگی کشور بر حسب همت منبع: بانک مرکزی ایران
نمودار تغییر حجم نقدینگی کشور بر حسب همت منبع: بانک مرکزی ایران

حال به سراغ قیمت تتر در پایان سال‌های گفته شده می‌رویم.

نمودار تغییرات قیمت تتر بر حسب تومان منبع: میهن بلاکچین
نمودار تغییرات قیمت تتر بر حسب تومان منبع: میهن بلاکچین

اکنون به بررسی قیمت از سال ۹۷ می‌پردازیم تا نسبت‌ها را پیدا کنیم. از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

حال به چک کردن این فرمول می‌پردازیم (نتایج بر حسب تومان است):

۳.۵۸ * ۳۳۰۰ = ۱۱۸۱۴

همینکار را برای سال‌های دیگر تکرار می‌کنیم.

سال ۹۸: ۱۵۲۴۶ = (۲۳۱۰/۵۰۰) * ۳۳۰۰

سال ۹۹: ۲۱۱۸۶ = (۳۲۱۰/۵۰۰) * ۳۳۰۰

سال ۱۴۰۰: ۲۹۷۰۰ = (۴۵۰۰/۵۰۰) * ۳۳۰۰

سال ۱۴۰۱: ۳۹۸۶۴ = (۶۰۴۰/۵۰۰) * ۳۳۰۰

به نتایج زیر می‌رسیم:

همان‌طور که مشخص است این روش تا حدود ۱۵٪ خطا در تخمین قیمت تتر داشته است. حال اگر فرض کنیم که امسال نیز مطابق پیش‌بینی‌ها حدود ۳۵٪ افزایش در حجم نقدینگی کشور داشته باشیم خواهیم داشت:

سال ۱۴۰۲: ۵۳۸۱۶ = (۸۱۵۴/۵۰۰) *۳۳۰۰

بنابراین در این روش قیمت حوالی ۵۴,۰۰۰ تومان یعنی نزدیک به قیمت فعلی بازار برای دی ۱۴۰۲ تخمین زده می‌شود. اگر حداکثر ۱۵٪ خطای موجود در این روش طی ۵ سال گذشته را نیز محاسبه کنیم بازه‌ای بین ۴۷,۰۰۰ هزار تومان تا ۶۱ هزار تومان برای قیمت تتر در سال ۱۴۰۲ متصور خواهد بود.

پیش‌بینی قیمت تتر بر اساس ارزش ذاتی دلار

روش دقیق‌تر برای محاسبه قیمت تتر مقایسه اقتصادهای ۲ کشور ایران و آمریکا بر اساس تغییر ارزش پول آن‌ها است. برای اینکار ما مطابق قسمت قبل سال ۹۱ را مبنا قرار می‌دهیم و فرمول زیر را اجرا می‌کنیم:

( (تورم آمریکا) – (تورم ایران) ) * (قیمت دلار سال قبل) = قیمت تتر

در این روش باید سال به سال این فرمول را پیش ببریم یعنی ارزش ذاتی دلار بر اساس تفاضل تغییر ارزش‌های ۲ کشور محاسبه شود. ما برای این کار از نرخ تورم سالانه استفاده کرده‌ایم که پارامترهای نقدینگی ۲ کشور رشد ناخالص ملی (GDP) را در دل خود دارد. که مطابق جدول زیر خواهد بود:

بیشتر بخوانید  شبکه اجتماعی X تصمیمی برای ساخت توکن رمزارزی ندارد
قیمت محاسبه شده (تومان) تورم سالیانه آمریکا تورم سالیانه ایران سال
۴۴۰۰ ۱.۴۶٪ ۳۵٪ ۹۲
۵۱۰۰ ۱.۶۲٪ ۱۶٪ ۹۳
۵۷۰۰ ۰.۱۲٪ ۱۲٪ ۹۴
۶۲۰۰ ۱.۲۶٪ ۹٪ ۹۵
۶۷۰۰ ۲.۱۳٪ ۹٪ ۹۶
۸۷۰۰ ۲.۴۴٪ ۳۳٪ ۹۷
۱۲۱۰۰ ۱.۸۱٪ ۴۱٪ ۹۸
۱۷۹۰۰ ۱.۲۳٪ ۵۰٪ ۹۹
۲۴۲۰۰ ۴.۷٪ ۴۰٪ ۱۴۰۰
۳۴۴۰۰ ۸٪ ۵۰٪ ۱۴۰۱

همان‌طور که مشخص است اعدادی که بدست آمده‌اند در نمودار قیمت تتر در آن سال به خوبی نقش حمایتی را ایفا کرده‌اند. یعنی ارزش ذاتی قیمت تتر می‌تواند در ریزش‌ها از قیمت حمایت کند.

اگر برای سال ۱۴۰۲ تورم ایران را حدود ۴۰٪ و تورم آمریکا را حدود ۵٪ تخمین بزنیم؛ ارزش ذاتی تتر در سال ۱۴۰۲ برابر ۴۶۴۰۰ تومان خواهد شد. بنابراین حوالی این قیمت، قیمت جذابی برای خرید تتر خواهد بود.

نکته جالب این است که در این روش نیز نقطه حمایتی را برابر حد پایین روش اول یعنی حوالی ۴۷,۰۰۰ دلار بدست آوردیم.

کاربران عزیز توجه داشته باشید که دو پیش‌بینی گفته شده در قسمت‌های قبل بر اساس داده‌های محدودی بوده و تنها تخمینی بر اساس این داده‌ها بوده است. فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که میتوانند قیمت تتر را افزایش یا کاهش دهند که از آن‌ها در این مقاله صرف نظر شده است.

قیمت تتر در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد شد؟

  • طبق روش تحلیل بر اساس حجم نقدینگی کشور و بر اساس استدلال استقرایی بازه بین ۴۷,۰۰۰ تا ۶۱,۰۰۰ تومان برای قیمت تتر متصور است.

قیمت بدون حباب تتر (دلار) چقدر است؟

  • ارزش ذاتی تتر بدست آمده چیزی در حدود ۴۷,۰۰۰ تومان برای سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی می‌شود.

کاربران عزیز توجه داشته باشید که این مطلب تنها تحلیل نویسنده آن است و به هیچ وجه توصیه به خرید یا فروش نیست.

منبع: میهن بلاکچین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *