جریمه 50 میلیون دلاری اپل برای کیبورد پروانه‌ای تایید شد

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

دادگاه، اپل را به بازپرداخت‌هایی بین 50 تا 395 دلار به کاربران مک‌بوک محکوم کرده است.

به گزارش ایرانی متا، دیجیاتو نوشت: جریمه 50 میلیون دلاری اپل بر سر شکایت دسته‌جمعی گروهی از کاربران درباره کیبورد پروانه‌ای شکست‌خورده مک‌بوک‌ها، اکنون مجوز نهایی خود را دریافت کرده است. شاکیان این پرونده مدعی بودند که کوپرتینویی‌ها آگاهانه این حقیقت را مخفی کرده بودند که کیبورد پروانه‌ای مک‌بوک‌ها مستعد خراب‌شدن است. اکنون شرکت سازنده آیفون در آینده‌ای نزدیک، بازپرداخت‌هایی بین 50 تا 395 دلار به کاربران مک‌بوک را آغاز خواهد کرد.

رویترز در گزارشی جدید توضیح می‌دهد که یک قاضی آمریکایی با «عادلانه، کافی و معقول» خواندن جریمه 50 میلیون دلاری، آن را تأیید کرده است. طبق این حکم، کاربران مک‌بوک بین 50 تا 395 دلار به‌عنوان تسویه‌حساب دریافت خواهند کرد.

همچنین برخی از شاکیان پرونده سطح میانی این حکم را ناکافی می‌دانند که براساس آن، به کاربرانی که تنها یک صفحه‌کلید جایگزین از اپل دریافت کرده‌اند، 125 دلار پرداخت خواهد شد. اما «ادوارد داویلا»، قاضی منطقه‌ای ایالات‌متحده، این ادعاها را رد کرده است. علاوه‌براین، برخی از کاربران استدلال کرده‌اند که این بازپرداخت باید به صاحبان مک‌بوک‌هایی پرداخت شود که کیبورد پروانه‌ای خود را تعمیر نکرده‌اند که این ادعا نیز توسط داویلا رد شده است.

داستان کیبورد پروانه‌ای اپل

کیبورد پروانه‌ای اولین‌بار در سال 2015 با مک‌بوک 12 اینچی وارد بازار شد. در ادامه، اپل با وجود نگرانی‌هایی که در مورد دوام و قابلیت اطمینان به آن وجود داشت، از این طراحی در مک‌بوک ایر و مک‌بوک پرو نیز استفاده کرد.

وجود همین دسته از مشکلات باعث شد تا کاربران مک‌بوک مشکلاتی مانند گیرکردن یا شکستن کلیدهای کیبورد پروانه‌ای و موارد دیگری را گزارش کنند. از سال 2015 تا 2019، اپل چندین‌بار طراحی این کیبورد را تغییر داد، اما هیچ‌کدام از این تلاش‌ها نتوانست به‌طور کامل مشکلات کاربران مک‌بوک را برطرف کند.

بیشتر بخوانید  تمرکز تمامی واحدهای کاری آمازون روی هوش مصنوعی

پس از آن، اپل با چندین پرونده قضایی در سراسر ایالات‌متحده مواجه شد. غول فناوری با وجود این شکایت، یک سرویس تعویض کیبورد رایگان را به کاربرانش ارائه کرد که البته از نظر آن‌ها یک راه‌حل ایده‌آل نبود؛ چرا که صفحه‌کلیدهای شکسته را با صفحه کلید دیگری جایگزین می‌کرد که احتمال خرابی آن‌ها به همان روش همچنان وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *