جریمه 32.5 میلیون دلاری گوگل به‌ علت نقض پتنت‌های Sonos

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

هیئت‌منصفه فدرال کالیفرنیا از استفاده غیرقانونی گوگل از پتنت‌های Sonos در اسپیکرهای خود به‌منظور پخش هم‌زمان صدا خبر داد.

به گزارش ایرانی متا، دیجیاتو نوشت: گوگل به‌دلیل استفاده غیرقانونی از پتنت‌های سنس (Sonos)، شرکت تولیدکننده اسپیکرهای هوشمند، به پرداخت جریمه 32.5 میلیون دلاری محکوم شد. به گفته هیئت‌منصفه فدرال کالیفرنیا، گوگل به‌طور غیرقانونی در اسپیکرهای خود از پتنت‌های این شرکت به‌منظور پخش هم‌زمان صدا استفاده کرده است.

«ویلیام آلسوپ»، قاضی ناحیه ایالات‌متحده، قبلاً اعلام کرده بود که گوگل در نسخه اولیه محصولاتی مانند Chromecast Audio و Google Home پتنت‌های Sonos را نقض کرده است. اما طبق گزارش انگجت، اکنون این سؤال مطرح شده که آیا محصولات جدیدتر و اصلاح‌شده غول موتور جستجو نیز این پتنت‌ها را نقض می‌کنند یا خیر؟

هیئت‌منصفه در دادگاه جدید تصمیم گرفت به نفع Sonos رأی دهد، اما تشخیص داد که پتنت دوم که مربوط به کنترل دستگاه‌ها از طریق گوشی یا دستگاه‌های دیگر می‌شود، نقض نشده است. به گفته آن‌ها، Sonos برای اثبات این موضوع که Google Home پتنت دوم را نقض کرده باشد، شواهد کافی ارائه نکرده است. همچنین چهار پتنت دیگری که سنس ابتدا برای آن‌ها شکایت کرده بود نیز تاکنون رد شده‌اند.

بیانیه گوگل و Sonos نسبت به حکم صادرشده

گوگل بیانیه زیر را با Engadget به اشتراک گذاشت:

«این یک بحث محدود در مورد ویژگی‌های بسیار خاص است که معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. از 6 پتنتی که Sonos در ابتدا ادعا کرده بود، تنها یک مورد نقض شده است و بقیه آن‌ها به‌عنوان معتبر یا عدم نقض رد شده‌اند. ما همیشه به‌طور مستقل درحال توسعه فناوری بوده‌ایم و براساس شایستگی ایده‌های خود به رقابت پرداخته‌ایم. اکنون درحال بررسی مراحل بعدی هستیم.»

Sonos نیز در بیانیه خود نوشت:

«از وقت و تلاشی که هیئت داوران در حفظ اعتبار پتنت‌های ما و درک ارزش‌های آن‌ها هزینه کرده است، سپاسگزاریم. این حکم مجدداً تأیید می‌کند که گوگل به‌طور زنجیره‌ای پتنت‌های ما را نقض کرده است؛ زیرا کمیسیون تجارت بین‌المللی نیز قبلاً در مورد پنج پتنت دیگر Sonos حکم داده بود. درمجموع، معتقدیم که گوگل بیش از 200 پتنت Sonos را نقض می‌کند و جریمه امروز که براساس یکی از بخش‌های مهم مجموعه ما شکل گرفته است، ارزش مالکیت معنوی ما را نشان می‌دهد. هدف ما این است که گوگل حق امتیاز عادلانه‌ای را که به اختراعات Sonos اختصاص داده‌ایم، پرداخت کند.»

درگیری حقوقی بین گوگل و سنس از سال 2020 آغاز شد و در آن زمان Sonos ابتدا از گو‌گل به‌دلیل استفاده از فناوری بلندگوهای چند‌اتاقه شکایت کرد. در آن زمان، گوگل با شکست در نبرد حقوقی، اعلام کرد که تغییراتی را برای اسپیکرهای خود اعمال خواهد کرد.

بیشتر بخوانید  نگاهی به هوش مصنوعی Bard گوگل به زبان فارسی + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *