تازه‌ترین اخبار از رقیب اینستاگرامی توییتر

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

از زمانی که ایلان ماسک در اواخر سال گذشته سکان هدایت توییتر را به دست گرفت، این شرکت با اخراج‌های گسترده، مناقشات تأیید هویت و فروش اکانت پولی، قطعی‌های فنی متعدد، از دست دادن درآمد تبلیغاتی گسترده و بحران‌های دراماتیک زیادی مواجه شد. در کنار این کاربران نقض داده‌ها و مشاجرات ناخوشایند آنلاین با مدیر عامل شرکت را تجربه کردند.

در نتیجه، میلیون‌ها کاربر توییتر را ترک کرده‌اند و برخی به دنبال جایگزینی برای اپلیکیشنی هستند، اپلیکیشنی که زمانی از آن به عنوان میدان دنیای دیجیتال یاد می‌شد. رقبا به دنبال ایجاد میدان دیجیتال خود هستند و از بی‌نظمی در توییتر استفاده می‌کنند.

بعد از اینکه جک دورسی، یکی از بنیان‌گذاران توییتر، دنبال خلق بلواسکای به عنوان نسخه غیرمتمرکزی از توییتر رفت دیگرانی از جمله متا هم وارد رقابت شدند تا سهم بازار توییتر را به دست آورند.

متا، شرکت مادر برنامه‌های محبوبی مثل فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، در حال ایجاد جایگزین توییتر خود است که بارها توسط رسانه‌هایی چون «دِورج» مورد بررسی قرار گرفته است.

این پروژه ابتدا Project 92 نام گرفت. سپس شنیدیم که متا این برنامه را موقتاً بارسلون می‌نامد. در حال حاضر، گزارش شده است که P92 همچنین به عنوان “Threads” نیز شناخته می‌شود و کارمندان متا پیش‌نمایشی از این برنامه را دیده‌اند که مبتنی بر اینستاگرام است.

اگرچه این یک برنامه مستقل خواهد بود، اما با ActivityPub، یک پروتکل شبکه اجتماعی غیرمتمرکز که از ماستودون نیز پشتیبانی می‌کند، ادغام خواهد شد.

در طول یک جلسه داخلی مدیر محصول متا، کریس کاکس، گفت: ما از تولیدکنندگان محتوا و شخصیت‌های مشهور شنیده‌ایم که آنها دوست دارند روی یک پلتفرمی حساب کنند که به شکل معقول اداره می‌شود.

بیشتر بخوانید  سهم 44 درصدی پروژه‌های متاورس از سرمایه‌گذاری‌ها در دنیای وب 3

در اوایل ماه مارس، متا به پلتفرمر گفت که این شرکت در حال بررسی یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مستقل برای اشتراک‌گذاری آپدیت‌های متنی است. این بیانیه همچنین به چندین خبرگزاری داده شد، زیرا متا قصد دارد جزئیات را فعلا منتشر نکند.

متا می‌گوید فرصتی برای سازندگان و شخصیت‌های عمومی وجود دارد تا در یک پلتفرم با هم زندگی کنند و تعامل داشته باشند، درست کاری که 17 سال پیش موسس توییتر انجام داد.

چیزهایی که از پروژه 92 می‌دانیم

به گفته محقق اپلیکیشن، الساندرو پالوزی، P92 یک اپلیکیشن مجزا از اینستاگرام و فیس‌بوک خواهد بود، اما می‌توانید از اعتبار و حساب کاربری خود در این برنامه‌ها برای ورود به اپلیکیشن جدید متا استفاده کنید.

این برنامه از نام کاربری اینستاگرام شما استفاده می‌کند. پست‌های متنی شما می‌توانند حداکثر 500 کاراکتر داشته باشند. نکته اصلی این برنامه این است که شما با یک برنامه رسانه اجتماعی غیرمتمرکز طرف هستید. البته این برای شرکتی مثل متا کمی عجیب است و مشخص نیست یک شرکت متمرکز چطور چنین برنامه‌ای را پشتیبانی می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز با شبکه‌های متمرکز تفاوت دارند زیرا چندین نهاد و در واقع جامعه کاربری آن‌ را کنترل می‌کنند. در یک شبکه غیرمتمرکز، یک فرد یا سازمان تنها وجود ندارد که شبکه را اداره کند.

چالش کسب درآمد از محیط غیرمتمرکز؛ متا چه خواهد کرد؟

از لحاظ تاریخی، متا از طرف‌داران عمومی شبکه‌های غیرمتمرکز برای برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی خود نبوده و اتفاقاً کنترل شدید روی شبکه‌های خود داشته است. در واقع اپلیکیشن‌های این شرکت برای به حداکثر رساندن سود حاصل از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی که کاربران را هدف قرار می‌دهند، به شدت به تکنیک باغ‌های محصور یا همان مجموعه‌های کنترل شده و متمرکز متکی است.

بیشتر بخوانید  6 نکته از حضور سم آلتمن در سنا؛ از اخبار غلط تا کپی BTS!

مدل کسب‌وکار باغ محصور به طور فزاینده‌ای توسط قانون‌گذاران مورد بررسی قرار می‌گیرد زیرا قوانین ضد تراست برخی از جنبه‌های قانونی بودن مدل را تهدید می‌کند.

از سوی دیگر ثابت شده است که ایجاد یک جایگزین غیرمتمرکز برای توییتر یک چالش است. در ماه نوامبر، ماستودون بیش از یک میلیون کاربر سابق توییتر را جذب کرد اما نتوانست آنها را حفظ کند. در اوج محبوبیت این پلتفرم، ماستودون یک تهدید واقعی برای ماسک بود، زیرا او برای مدت کوتاهی اشتراک‌گذاری لینک‌های ماستودون را در توییتر ممنوع کرد.

اما توییتر علی‌رغم مشکلات مهمی که این برنامه در شش ماه گذشته با آن مواجه شده است، کاربران را در برنامه نگه داشته است. شاید مستادون به یکباره تغییرات زیادی ارائه داده باشد یا به دلیل تجربه کاربری غیرمتمرکز گاهی اوقات پیچیده و سخت به نظر رسیده باشد. این دو عامل می‌توانند از جدی‌ترین عوامل فروکش کردن هجوم کاربران باشند.

اواخر سال گذشته، بنیان‌گذار مستادون فاش کرد که این شرکت پیشنهادهای سرمایه‌گذاری متعدد از سیلیکون ولی را برای حفظ وضعیت غیرانتفاعی پلتفرم رد کرده است. از سوی دیگر، متا یک شرکت انتفاعی است و می‌تواند از این وضعیت برای انتقال وجوه و منابع به پلتفرم غیرمتمرکز خود استفاده کند.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز از تاکتیک‌های تبلیغاتی معمول در پلتفرم‌های شبکه اجتماعی Web2 استفاده نمی‌کنند. مثلا مستادون هیچ تبلیغاتی ندارد و مشخص نیست که پلتفرم متا چطور می‌خواهد هم غیرمتمرکز باشد و هم کسب درآمد کند.

وب 3- یا همان وب غیرمتمرکز – در حال حاضر استفاده از فناوری بلاک‌چین را برای پاداش دادن به مشتریان برای شرکت در تبادل با یک فروشنده آنلاین ترویج می‌کند. این یک فناوری پیچیده است که هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است و اقبال عمومی ندارد.

بیشتر بخوانید  حمایت کاربران از تغییر نام و لوگوی توییتر

در نتیجه می‌تواند جالب باشد که شرکتی را ببینیم که با روش‌های تبلیغاتی مشکوک و گاهی اوقات الگوریتم‌های غارتگرانه خود مشهور است حالا می‌خواهد یک پلتفرم غیرمتمرکز بسازد. آیا متا می‌تواند در جامعه کاربری که فاقد ویژگی‌های پایه فعالیت‌های تجاری آن است، پیشرفت کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *