معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

توپولوژی شبکه چیست؟ توپولوژی های شبکه (Network Topologies) مثل استخوان بندی شبکه هستند. روشهای به هم بستن کامپیوترها به هم در شبکه ها با استفاده از کابل ها یا بدون کابل ها در بحث شبکه های کامپیوتری با عنوان توپولوژی شبکه شناخته می شوند. توپولوژی خطی ، توپولوژی ستاره ای ، توپولوژی حلقوی ، توپولوژی های ترکیبی و … از جمله مهمترین این همبندی های شبکه هستند. امروز در خصوص انواع توپولوژی شبکه با هم صحبت می کنیم و شما بعد از خواندن این مقاله ، همه توپولوژی های شبکه را به خوبی به همراه مزایا و معایب هر توپولوژی خواهید شناخت.

معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت
معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت

توپولوژی ستاره ایی (Star) چیست؟

در این توپولوژی کلیه ی کامپیوتر ها به یک کنترل کننده ی مرکزی یا هاب متصل هستند. هرگاه کامپیوتری بخواهد با کامپیوتر دیگری تبادل اطلاعات نماید، کامپیوتر منبع ابتدا باید اطلاعات را به هاب ارسال نماید. سپس از طریق هاب آن اطلاعات به کامپیوتر مقصد منتقل شود. پس اگر کامپیوتری بخواهد اطلاعاتی به کامپیوتر دیگر ارسال نماید، اطلاعات را به هاب فرستاده و نهایتاً هاب آن اطلاعات را به کامپیوتر مقصد میفرستد. در دوره نتورک پلاس با مدرک وب سایت توسینسو با تدریس مهندس نصیری بصورت کامل با توپولوژی ها و مفاهیم آنها آشنا خواهید شد.

معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت
معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت

نقاط قوت توپولوژی ستاره ای عبارتند از :

  • نصب شبکه با این توپولوژی ساده است
  • توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود
  • اگر یکی از خطوط متصل به هاب قطع شود ، فقط یک کامپيوتر از شبکه خارج می شود.

نقاط ضعف توپولوژی ستاره ای عبارتند از :

  • عمليات كل شبكه به هاب وابسته است. اين بدان معناست كه اگر هاب از كار بيفتد، كل شبكه از كار خواهد افتاد .
بیشتر بخوانید  آشنایی با بهترین ابزارهای هوش مصنوعی نویسنده

توپولوژی حلقوی (Ring) چیست؟

این توپولوژی توسط شرکت IBM اختراع شد وبه همين دليل است که این توپولوژی بنام” IBM Token ring ” مشهور است.در این توپولوژی کليه کامپيوتر ها به گونه ای به یکدیگر متصل هستند که مجموعه آنها یک حلقه را می سازد . کامپيوتر مبدا، اطلاعات را به کامپيوتر بعدی در حلقه ارسال نموده و آن کامپيوتر آدرس اطلاعات را برای خود کپی می کند، آنگاه اطلاعات را به کامپيوتر بعدی در حلقه منتقل خواهد کرد وبهمين ترتيب این روند ادامه پيدا می کند تا اطلاعات به کامپيوتر مبدأ برسد. سپس کامپيوتر مبدأ این اطلاعات را از روی حلقه حذف می کند. در ادامه می توانید آموزش لینوکس از صفر تا صد را در کنار مهندس نصیری در وب سایت توسینسو آموزش ببینید.

نقاط ضعف توپولوژی حلقوی عبارتند از :

  • اگر یک کامپيوتر از کار بيفتد، کل شبکه متوقف می شود.
  • به سخت افزار پيچيده نياز دارد ” کارت شبکه آن گران قيمت است.
  • برای اضافه کردن یک ایستگاه به شبکه باید کل شبکه را متوقف کرد.

نقاط قوت توپولوژی حلقوی عبارتند از :

  • نصب شبکه با این توپولوژی ساده است.
  • توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.
  • در این توپولوژی از کابل فيبر نوری می توان استفاده کرد.

توپولوژی خطی یا اتوبوسی (BUS) چیست؟

در یک شبکه خطی چندین کامپيوتر به یک کابل بنام اتوبوسی متصل می شوند . در این توپولوژی ، رسانه انتقال بين کليه کامپيوتر ها مشترک است . سادگی ، کم هزینه بودن وتوسعه آسان این شبکه ، از نقاط قوت توپولوژی اتوبوسی می باشد . نقطه ضعف عمده این شبکه آن است که اگر کابل اصلی که بعنوان پل ارتباطی بين کامپيوتر های شبکه می باشد قطع شود، کل شبکه از کار خواهد افتاد.

بیشتر بخوانید  فتوشاپ چیست؟ نرم افزار فتوشاپ (photoshop) به زبان ساده
معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت
معرفی انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری + نقاط ضعف و قدرت

توپولوژی توری (Mesh) چیست؟

در این توپولوژی هر کامپيوتری مستقيماً به کليه کامپيوترهای شبکه متصل می شود . مزیت این توپولوژی آن است که هر کامپيوتر با سایر کامپيوتر ها ارتباطی مجزا دارد . بنابراین ، این توپولوژی دارای بالاترین درجه امنيت واطمينان می باشد . اگر یک کابل ارتباطی در این توپولوژی قطع شود ، شبکه همچنان فعال باقی می ماند. از نقاط ضعف اساسی این توپولوژی آن است که از تعداد زیادی خطوط ارتباطی استفاده می کند، مخصوصا زمانی که تعداد ایستگاه ها افزایش یابند .به همين جهت این توپولوژی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نيست . برای مثال ، در یک شبکه با صد ایستگاه کاری ، ایستگاه شماره یک نيازمند به نود و نه می باشد . تعداد کابل های مورد نياز در این توپولوژی با رابطه N(N-1)/2 محاسبه می شود که در آن N تعداد ایستگاه های شبکه می باشد.

توپولوژی ترکيبی (Hybrid) چیست؟

این توپولوژی ترکيبی است از چند شبکه با توپولوژی متفاوت که توسط یک کابل اصلی بنام استخوان بندی Back bone به یکدیگر مرتبط شده اند . هر شبکه توسط یک پل ارتباطی Bridge به کابل استخوان بندی متصل می شود. این توپولوژی از یک یا چند هاب فعال یا تکرار کننده برای اتصال ایستگاه ها به یکدیگر استفاده می کند . هاب مهمترین عنصر شبکه مبتنی بر توپولوژی درختی است . زیرا کليه ایستگاه ها را به یکدیگر متصل می کند . وظيفه هاب دریافت اطلاعات از یک ایستگاه و تکرار وتقویت آن اطلاعات وسپس ارسال آنها به ایستگاه دیگر می باشد. برداشتی از وب سایت توسینسو ( انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران )

بیشتر بخوانید  معرفی اپلیکیشن گپ جی پی تی (GapGPT): هوش مصنوعی به زبان فارسی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *