مارهایی عجیب که به اندازه فیل وزن دارند! + تصاویر

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

از تیتانوبوا، یک مار ماقبل تاریخ به اندازه تیرانوسوروس رکس، تا مارهای پیتون و بوآهای امروزی که می توانند انسان را به طور کامل ببلعند، اینها بزرگترین، سنگین ترین و طولانی ترین مارهایی هستند که تا به حال روی زمین زندگی کرده‌اند.

به گزارش ایرانی متا، مارها با بدن‌هایی با طرح‌های عجیب، حملاتی سریع، سریع‌تر از جت‌های جنگنده هنگام شتاب‌گیری و حتی ظرفیت پرواز دارند، گروهی از خزندگان هستند. برخی از آنها به خاطر یک ویژگی خاص سزاوار توجه هستند؛ اندازه عظیم آنها.

از مارهای بوآ گرفته تا مارهای پیتون مشبک، این سیاره مملوء از مارها در طرح‌ها و رنگ‌ها متنوع است؛ این شکارچیان در سراسر جهان از جمله جنوب شرقی آسیا، آمریکای جنوبی و ایالات متحده یافت می شوند. اما بزرگ ترین مارهای جهان چقدر هستند؟ و بزرگترین مارهای منقرض شده در تاریخ کدامند؟

اندازه گیری دقیق می تواند دشوار باشد، به ویژه وقتی صحبت از گونه هایی است که مدت ها مرده اند. پاتریک کمپل، متصدی ارشد مجموعه خزندگان در موزه تاریخ طبیعی لندن، به لایو ساینس گفت:«تأیید سوابق تاریخی ممکن است دشوار باشد، و پوست مارها را می‌توان بدون اعوجاج قابل مشاهده زیاد کشید، که منجر به برآورد بیش از حد می‌شود.»

با این حال، او گفت اسنادی از مارهای غول پیکر از سراسر جهان وجود دارد. در زیر نمونه‌ای از این مارهای بزرگ را مشاهده می کنید.

۱۰. پیتون سنگی آفریقای مرکزی (۵ متر)

پیتون های سنگی آفریقای مرکزی بزرگترین مار آفریقا هستند که طول آنها به ۵ متر می رسد. طبق گفته باغ وحش اورگان، پیتون صخره ای آفریقای مرکزی (Python sebae) بزرگترین مار آفریقا است. این مار این بسیار سازگار است و در سراسر جنوب صحرای آفریقا یافت می شود، جایی که به همان اندازه در زیستگاه های ساوانا، جنگل و بیابان زندگی می کند. طبق گفته Animal Diversity Web این پیتون ها به طور متوسط حدود (۳ تا ۵ متر) طول دارند. مانند پیتون های برمه ای، پیتون های سنگی آفریقای مرکزی نیز می توانند طعمه های قابل توجهی از جمله بز کوهی و تمساح را ببلعند. گاهی اوقات، حتی انسان ها نیز در منو هستند.

بیشتر بخوانید  بازتولید خودرو خاطره‌انگیز محبوب ایرانیان + تصاویر

۹. شاه کبرا (۵.۶ متر)

طبق گفته موسسه زیست شناسی ملی و باغ وحش ملی اسمیتسونیان، شاه کبری که بومی آسیا است، می تواند بیش از (۵ متر) طول داشته باشد. طولانی ترین شاه کبری که تا به حال ثبت شده، یک مار اسیر با ارتفاع ۵.۶ متر بوده است که در باغ وحش لندن در اواخر دهه ۱۹۳۰، طبق رکوردهای جهانی گینس، ثبت شده‌است. در آغاز جنگ جهانی دوم کشته شد تا در صورت بمباران باغ وحش از فرار آن به شهر جلوگیری شود.

۸. پیتون برمه (۵.۸ متر)

پیتون های برمه‌ای یک گونه مهاجم در فلوریدا هستند. بزرگ ترین صید شده در ایالت که در طبیعت زندگی می کند ۵.۸ متر طول دارد. پیتون های برمه‌ای یکی از ۴۱ گونه پیتون در سراسر جهان هستند. پیتون‌های برمه‌ای بومی آسیای جنوب شرقی هستند و زندگی را در درختان شروع می‌کنند.

۷. بوآ کوبا (۵.۹ متر)

بوآهای کوبایی بزرگترین مارهای دریای کارائیب هستند. به گفته پارک حیات وحش Lake District این بوآهای رنگین کمانی، بومی کوبا، بزرگترین مارهای دریای کارائیب هستند. به گفته محققان که در مجله Reptiles & Amphibians منتشر شده‌است، این مارها با وزن (۳۰ کیلوگرم) و طول تا (۵.۶۵ متر) رشد می‌کنند.

۶. پیتون هندی (۶.۴ متر)

مار پیتون هندی می تواند به وزن یک فیل تازه متولد شده باشد. این مارها می‌توانند تا (۶.۴ متر) رشد کنند. و تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند. آنها که بومی جنگل های هند، پاکستان، سریلانکا و نپال هستند، خویشاوندان نزدیک پیتون های برمه ای هستند.

۵. پیتون مشبک (۹.۹ متر)

پیتون های مشبک طولانی ترین مارهایی هستند که امروزه روی زمین زندگی می کنند. امروزه به طور گسترده به عنوان طولانی ترین مار روی زمین شناخته می شود. بر اساس گزارش موزه تاریخ طبیعی بریتانیا، مار پیتون های مشبک به طور مرتب به بیش از (۶.۲۵ متر) می رسند.

بیشتر بخوانید  این مار کبرا اژدهای کومودو را حریف است + عکس

۴. آناکوندای سبز (۱۰ متر)

آناکوندای سبز سنگین ترین مار زنده روی زمین است که وزن آن به ۴۰۰ کیلوگرم می رسد. با در نظر گرفتن سوابق تاریخی، آنها احتمالا به اندازه پیتون های مشبک طولانی نیستند. با این حال، آناکونداهای سبز سنگین ترین گونه مارهای امروزی روی زمین هستند.

Gigantophis garstini (تا ۱۰متر)

یک مار فسیل شده مربوط به دوران اکوئن (۵۵.۸ تا ۳۳.۹ میلیون سال پیش)، زمانی که Gigantophis garstini نام گرفته‌است و در مصر امروزی زندگی می کرد. در حالی که مارهای امروزی می توانند به اندازه های باورنکردنی برسند، مارهای ماقبل تاریخ بیشتر این رکوردهای امروزی را شکستند.

colossaeus (۱۱.۸ متر)

یک مار دریایی بود که می توانست بیش از ۱۱ متر طول داشته باشد. مارهای غول پیکر محدود به خشکی نبودند. این مار دریایی از اقیانوسی باستانی عبور کرد که زمانی ۱۰۰ میلیون سال پیش بر روی بخش‌هایی از شمال آفریقا قرار داشت.

cerrejonensis (۱۳ متر)

تیتانوبوا با طول (۱۳ متر) بزرگترین مار شناخته شده بود که تاکنون زندگی کرده است. Titanoboa cerrejonensis یک هیولای خیالی نیست که برای یک فیلم ترسناک ساخته شده است، بلکه موجودی واقعی است که زمانی از میان جنگل ها و رودخانه های مرطوب آمریکای جنوبی می لغزد. تیتانوبوا بزرگترین مار شناخته شده ای بود که تا به حال وجود داشته است.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *