چین به دنبال ساخت یک مدل هوش مصنوعی بهتر از ChatGPT

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

به گفته رئیس شرکت iFlytek، یک هوش مصنوعی عمومی به هفت شایستگی اصلی نیاز دارد.

به گزارش ایرانی متا، ایسنا به نقل از آی‌ای نوشت: شرکت چینی آی‌فلای‌تک(iFlytek)، یک شرکت تشخیص صدا مستقر در چین، جدیدترین عضو مسابقه ساخت و توسعه مدل‌های هوش مصنوعی است. این شرکت به تازگی در رویدادی زنده از مدل زبانی خود موسوم به اسپارک‌دسک(SparkDesk) رونمایی کرد که ادعا می‌کند تا اکتبر سال جاری از ربات گفتگوگر ChatGPT متعلق به شرکت OpenAI نیز بهتر عمل خواهد کرد.

شرکت OpenAI زمانی که سال گذشته ربات گفتگوگر ChatGPT خود را عرضه کرد، در واقع یک ربات معیار برای دیگران تعریف کرد که حالا همگی در رقابت با آن و در پی پیشی گرفتن از این هوش مصنوعی مولد پیشتاز هستند.

در حالی که شرکت‌هایی مانند گوگل و شرکت چینی بایدو(Baidu) نسخه‌های خود را از این ربات‌های گفتگوگر یا اصطلاحا چت‌بات‌ راه‌اندازی کرده‌اند، ChatGPT به لطف قابلیت‌های پیشگامانه خود همچنان یک پیشگام و رهبر در این مسابقه باقی مانده است.

شرکت OpenAI همچنین نسخه پیشرفته‌ای از مدل هوش مصنوعی را عرضه کرد که برای تقویت ChatGPT استفاده می‌شود. اکنون با گذشت زمان شاهد آن هستیم که سایرین مانند شرکت علی‌بابا به سرعت در حال پیشرفت هستند و حالا هم که شرکت iFlytek با اعتماد به نفس به صورت رسمی ادعا کرده است که ChatGPT را پشت سر خواهد گذاشت.

اسپارک‌دسک در مقابل ChatGPT

لیو شینگفنگ رئیس شرکت iFlytek ادعا می‌کند که این شرکت مسیرهای اصلی ChatGPT را تجزیه و تحلیل کرده و با استفاده از اطلاعات مربوط به نیازهای مشتریان خود به این نتیجه رسیده است که یک هوش مصنوعی عمومی به هفت شایستگی اصلی نیاز دارد که عبارتند از تولید متن، درک زبان، پرسش و پاسخ، استدلال منطقی، توانایی انجام محاسبات ریاضی، توانایی تولید کد و توانایی چندوجهی.

بیشتر بخوانید  تمرکز زاکربرگ روی هوش مصنوعی / مدیرعامل متا متاورس را کنار گذاشت

شرکت iFlytek در طول رویداد زنده خود هفت قابلیت اسپارک‌دسک را به نمایش گذاشت و این مدل هوش مصنوعی را وادار به ایجاد داستان‌هایی با استفاده از شخصیت‌هایی در دو دوره زمانی مختلف کرد. همچنین تشخیص صدا را به هر دو زبان چینی و انگلیسی به نمایش گذاشت.

این شرکت همچنین گفت که هوش مصنوعی مولد می‌تواند طیف گسترده‌ای از وظایف مانند نوشتن ایمیل، تهیه پیش‌نویس اعلامیه‌های مطبوعاتی و ایجاد زمان‌بندی را انجام دهد و در مقایسه با ChatGPT حتی در تولید قطعات طولانی متن بهتر است.

این شرکت ادعا می‌کند که اسپارک‌دسک همچنین در پاسخ به سوالات و توانایی انجام محاسبات ریاضی بهتر از ChatGPT است، اما تا اکتبر سال جاری به طور کلی از محصول OpenAI پیشی خواهد گرفت.

شرکت IFlytek همچنین برنامه‌های کاربردی اسپارک‌دسک را در زمینه‌هایی مانند آموزش، خودرو، اداری و کارمندان دیجیتال به اشتراک گذاشت. این‌ کاربردها شامل استفاده از هوش مصنوعی برای تصحیح مقالات دانش‌آموزی و دانشجویی، ایفای نقش به عنوان آموزگاران مجازی به عنوان کمک آموزشی برای دانش‌آموزان، ایجاد صورت‌جلسات براساس یادداشت‌های دست‌نویس و همچنین تجارب هوشمندتر رانندگی می‌شود.

به گزارش پایگاه PanDaily، این مدل هوش مصنوعی همچنین می‌تواند به کارمندان کمک کند تا وظایف تکراری را در محیط‌های کاری انجام دهند.

جالب اینجاست که شرکت iFlytek یکی از شرکت‌هایی است که در فهرست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده است که از خرید قطعات حیاتی منع شده است.

بلومبرگ گزارش کرده که اعلام عرضه این چت‌بات در زمانی صورت می‌گیرد که سازمان تنظیم مقررات اینترنت در چین پیش‌نویس دستورالعمل‌های عملکرد خدمات هوش مصنوعی مولد را منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید  اپل به دنبال توسعه چت‌بات هوش مصنوعی برای رقابت با ChatGPT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *