هوش مصنوعی با اسکن قفسه سینه، سن واقعی شما را تشخیص می‌دهد

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

دانشمندان موفق به توسعه هوش مصنوعی جدیدی شده‌اند که از روی اسکن قفسه سینه، قادر به تشخیص سن واقعی و وجود بیماری مزمن در شما خواهد بود.

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که هوش مصنوعی می‌تواند از روی اسکن پرتو ایکس قفسه سینه افراد، سن آن‌ها را تشخیص دهد. همچنین ظاهراً هرچه عدد ارائه‌شده توسط هوش مصنوعی بالاتر از عدد سن واقعی افراد باشد، احتمال وجود بیماری‌های مزمن در آن‌ها بیشتر است.

به‌ گزارش یورونیوز، دانشمندان دانشگاه اوساکا متروپولیتن ژاپن هوش مصنوعی جدیدی را به‌وجود آورده‌اند که با بررسی اسکن قفسه سینه افراد می‌تواند سن آن‌ها را حدس بزند. «یاسوهیتو میتسویاما»، از محققان این پروژه می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که سن ظاهری افراد از روی اسکن سینه آن‌ها می‌تواند به‌طور دقیق و فراتر از سن حقیقی‌شان وضعیت سلامتی آن‌ها را بازتاب دهد.»

محققان برای توسعه این مدل هوش مصنوعی از بیش از 67 هزار اسکن قفسه سینه افراد سالم مربوط به سال‌های 2008 تا 2011 استفاده کردند. در مورد افراد سالم، رابطه محکمی میان سن تخمینی هوش مصنوعی و سن واقعی افراد وجود داشت.

پژوهشگران همچنین بیش از 34 هزار اسکن قفسه سینه از افراد بیمار را هم آزمایش کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که هوش مصنوعی برای افرادی که به بیماری‌های مزمن نظیر پرفشاری خون، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، بیماری‌های کبد، ریه و کلیه مبتلا بودند، سنی بالاتر از سن واقعی افراد را تخمین می‌زند. بااین‌حال، همبستگی کمتری برای بیماری‌های حاد و عفونی نظیر ذات‌الریه وجود دارد.

در این مقاله آمده است: «این نتایج نشان می‌دهد که هوش مصنوعی ما از اسکن قفسه سینه نه تغییرات حاد، بلکه تغییرات مزمن را شناسایی می‌کند که منطقی است، چون سالخوردگی از تغییرات مزمنی نشئت می‌گیرد که در طول زمان انباشته می‌شوند.»

بیشتر بخوانید  توییتر درباره مشکل Twitter Circle توضیح داد

دانشمندان باور دارند که این هوش مصنوعی می‌تواند نشانگری برای بیماری‌های مرتبط با پیری باشد و به تشخیص و مداخله به‌موقع پزشکی کمک کند. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری باید صورت بگیرد تا این یافته‌ها تأیید شوند.

نتایج این مطالعه در مجله علمی The Lancet Healthy Longevity منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *