آیا خرید بیت‌کوین به صرفه است؟

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

امروزه در پی رشد و گسترش بازار ارزهای دیجیتال افراد زیادی به دنبال سرمایه گذاری در این بازار و کسب سود و درآمد از آن هستند. در این میان بیت کوین ارزی است که تا حدودی بیش از بقیه ارزها مورد توجه قرار گرفته است.

خرید بیت کوین به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری، تصمیمی است که اغلب، تحلیلگران درباره آن اتفاق نظر ندارند. برخی از تحلیلگران بازارهای مالی از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین به شدت حمایت کرده‌اند؛ در حالی که برخی دیگر بیت کوین و سرمایه‌گذاری روی آن را  به شدت نقد می‌کنند.

با وجود عدم اتفاق نظر تحلیلگران بازارهای مالی در مورد سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، خرید بیت کوین برای سرمایه‌گذاری یکی از گزینه‌های مورد توجه در چند سال اخیر بوده و به شکل غیرقابل‌انکاری برای فعالان کمی قدیمی‌تر بازار ارزهای دیجیتال پر سود بوده است.

یک سرمایه‌گذاری موفق باید دارای چندین ویژگی باشد؛ امنیت بالای سرمایه‌گذاری، امکان بالای رشد قیمت، هزینه پایین نگهداری و نقد شوندگی بالا، از مهم‌ترین مشخصات یک سرمایه‌گذاری موفق هستند.

بیت کوین در طول تاریخ کوتاه‌مدت پیدایش خود، فرازوفرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است و ریزش‌های ناگهانی بیت کوین خاطره تلخ بسیاری از سرمایه‌گذاران است، اما حتی با توجه به همین تاریخچه پر نوسان، بیت کوین برای سرمایه‌گذاران با دید درازمدت، سودده بوده است. بیت کوین در هر چرخه چهار ساله خود که پاداش استخراج‌کنندگان را نصف می‌کند؛ رشد قیمت بسیار زیادی داشته است. این رشد اغلب نه تنها ضررهای ریزش قبلی را پوشش داده که دارایی سرمایه‌گذارانش را چندین برابر کرده است. علاوه بر این، هزینه نگهداری بیت کوین بسیار پایین است و به راحتی می‌توان آن را در صرافی‌هایی مانند نوبیتکس، نقد کرد.

بیشتر بخوانید  3 توکن جذاب متاورس ماه مِی

نوسانات بازار بیت‌کوین

بیت کوین یک دارایی بسیار سوداگرانه و پر نوسان است و شما هرگز نباید پول بیشتری را سرمایه گذاری کنید که بتوانید از دست بدهید. به جای ورود به بیت کوین با این ذهنیت که “سریع می توانید پول بدست آورید” ، در یک سبد گسترده تر به بیت کوین مانند دارایی دیگر فکر کنید.

این نمونه کارها همچنین می تواند شامل شرکت های ذکر شده در بورس سهام ، فلزات و اوراق قرضه باشد.

از این رو ، اگر از خود بپرسید “بیت کوین چقدر باید خریداری کنم؟”، پاسخ ساده است: این بستگی به تحمل ریسک شما دارد.

یک هک ذهنیت خوب برای استفاده قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین فرض بر این است که پولی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید برای همیشه از بین رفته است. اگر این فکر شما را عصبی می کند ، پس قصد  سرمایه گذاری در بیت کوین را کنار بگذارید.

گفته می شود، اگر می خواهید مبلغ بیشتری را برای خرید ارز دیجیتال شروع به سرمایه گذاری کنید، ابتدا سعی کنید 1 بیت کوین را در اختیار داشته باشید. فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.

پس از مالکیت اولین بیت کوین خود، اکنون می توانید موقعیت خوبی را برای سرمایه گذاری در سایر ارزهای رمزپایه ای داشته باشید.

در بازار ارزهای دیجیتال هیچ محدودیتی روی تغییر قیمت وجود دارد و مثلا قیمت بیت‌کوین می‌تواند در یک روز دو برابر یا شاید نصف شود.

البته می‌توان با استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال پیش‌بینی‌هایی در مورد آینده بازار ارائه داد، اما همان‌طور که گفتیم متغیرهای موثر آن‌قدر زیاد هستند که ممکن است همه پیش‌بینی‌ها به‌یک‌باره غلط از آب درآیند.

بیشتر بخوانید  مزایا و معایب خرید بیت‌کوین

همین قضیه باعث می‌شود کسی که در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کند، عملا نتواند برآوردی از میزان ریسک و سود چیزی که می‌خرد داشته باشد.

برخی از متغیرهای موثر در بازار بیت‌کوین:

۱- نصف شدن (Halving)

میزان عرضه بیت‌کوین در حال حاضر ۱۲.۵ بیت‌کوین در هر ۱۰ دقیقه است. این میزان عرضه که همان پاداش بیت‌کوین ماینینگ به ماینرها است، در هر ۲۱۰ هزار بلوک یا هر ۴ سال نصف می‌شود.

این پاداش در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود که در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲، ۲۵ بیت‌کوین شد. در ۹ جولای ۲۰۱۶، این پاداش ۱۲.۵ بیت‌کوین شد و در اواخر امسال هم دوباره نصف و 6.25 بیت‌کوین خواهد شد.

این عرضه کنترل‌شده باعث می‌شود میزان کل بیت‌کوین‌های قابل‌استخراج به تقریبا ۲۱ میلیون بیت‌کوین محدود شود. در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون بیت‌کوین استخراج‌شده است.

معمولا نصف شدن میزان پاداش یا همان نصف شدن میزان عرضه بیت‌کوین باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

۲- اتفاقات اقتصادی سیاسی

یکی از اتفاقاتی که چند سال پیش باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شد، تصویب قوانینی از سوی دولت چین برای محدود کردن استفاده از بیت‌کوین بود. این قوانین باعث شد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که برای فروش کالا و خدمات خود پرداخت با بیت‌کوین را هم قبول می‌کرد، این قابلیت را حذف کند. این اتفاق همان‌طور هم که انتظار می‌رفت باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شد.

اتفاقاتی مثل آنچه در ادامه می‌آید می‌تواند بر بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال یا همان آلت‌کوین‌ها تاثیر بگذارد.

  • اقدام‌های دولت‌ها علیه بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها برای محدود یا منع کردن آن‌ها مثل تصویب قوانین و موافقت‌نامه‌های داخلی یا بین‌المللی برای استفاده یا منبع بیت‌کوین
  • تغییرات شرکت‌های مرتبط با این قضیه مثل صرافی‌ها یا شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های ماینینگ
  • ورود شرکت‌های جدید به این حوزه مثل تصمیم شرکت‌هایی مثل آمازون یا علی‌بابا برای انجام پرداخت‌های با بیت‌کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال
بیشتر بخوانید  هر آنچه باید درباره‌ی ارزدیجیتال گالا بدانید

این اتفاق‌ها و کلی اتفاق دیگر می‌تواند بر جهت حرکت بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال اثر بگذارد و این‌ها فقط مواردی بودند که ما تا حدی می‌دانیم چه تاثیری می‌توانند داشته باشند.

حداقل سرمایه لازم برای خرید بیت کوین

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید پیش از سرمایه‌گذاری به آن توجه کنید، سرمایه اولیه برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی است. برای خرید ملک، زمین، ماشین و… در مقایسه با بیت کوین و طلا شما به سرمایه اولیه بسیار بیشتری نیاز دارید. این مسئله ممکن است حتی منجر به محدود شدن سبد سرمایه‌گذاری شما شود. می‌توانید با مبلغ مورد نظرتان در طلا، بیت کوین، دلار و بازار بورس، سرمایه‌گذاری کنید. در حالی که شاید با آن مبلغ تنها بتوانید یک ملک یا زمین بخرید و سبد سرمایه‌گذاری‌تان محدود به همان بماند. فراموش نکنید که هر چه سبد سرمایه‌گذاری شما متنوع‌تر باشد، خطر کمتری دارایی شما را تهدید می‌کند. شما می‌توانید تنها با 300 هزار تومان، سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین را در نوبیتکس آغاز کنید. برای اینکه ریسک کمتری متوجه دارایی شما شود از تنوع در سبد سرمایه‌گذاری خود بهره بگیرید و انواع گزینه‌ها را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *