مالک ماه پیدا شد! + عکس

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

ادعای جسورانه و منحصر به فرد دنیس هوپ، کارآفرین آمریکایی که خود را در سال ۱۹۸۰ مالک ماه اعلام کرد؛ باعث گفتگوی جدیدی پیرامون حقوق مالکیت بین المللی در خاک ماه شد.

به گزارش ایرانی متا، دنیس هوپ یک کارآفرین اهل نوادا است که با ادعای مالکیت ماه شهرت خود را به دست آورده است. در سال ۱۹۸۰، او مالکیت خود بر ماه را اعلام کرد و تصمیم گرفت طرحی را ایجاد کند که به او امکان می دهد از حقوق مالکیت قمری دفاع کند. ادعای او بحث هایی را در سراسر جهان برانگیخت، زیرا بسیاری از کارشناسان حقوقی و اخلاقی استدلال کردند که ایده او در محدوده امکان نیست.

در نگاه اول، انگیزه دنیس هوپ سود مالی به نظر می رسد. با این حال، بسیار عمیق تر از آن است. او معتقد است که به دلیل فقدان یک هیئت حاکمه یا دولت ملتی که بتواند ادعای او را به چالش بکشد، حق مالکیت ماه را دارد. او همچنین به حفظ و حفاظت از منابع طبیعی روی زمین و در عین حال تشویق به اکتشاف و توسعه در فضا معتقد است.

بحث پیرامون ایده دنیس هوپ بسیار گسترده بوده است و بسیاری این سوال را مطرح می کنند که چگونه چنین فردی می تواند ماه یا هر بخشی از آن را در اختیار داشته باشد. کارشناسان حقوقی در مورد اینکه چه چیزی حقوق مالکیت قمری را تشکیل می دهد و اینکه آیا می توان آنها را توسط یک فرد اجرا کرد یا خیر، اختلاف نظر دارند. کارشناسان اخلاقی نگرانی هایی را در مورد بهره برداری بالقوه از منابع در فضا و اینکه آیا مالکیت باید حتی بدون شناسایی یا مقررات بین المللی امکان پذیر باشد، مطرح کرده اند.

بیشتر بخوانید  ایران به آفریقا نیسان آبی صادر می‌کند + عکس

علیرغم این انتقادات، دنیس هوپ در مأموریت خود برای به رسمیت شناخته شدن حقوق مالکیت قمری در مقیاس جهانی ناامید است و معتقد است که می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای همکاری بین کشورها در مورد کاوش بیشتر جهان ما ایجاد کند. اگر موفقیت آمیز باشد، این طرح می تواند پیامدهای مهمی برای قانون فضا و اکتشاف آن گونه که ما می شناسیم داشته باشد. به طور بالقوه راه را برای نسل های آینده هموار می کند تا دانش ما در مورد فضای ماورای جو را حتی بیشتر توسعه دهند.

در سال ۱۹۸۰، دنیس هوپ یک فکر پیشگامانه داشت؛ به فروش رساندن ماه. برای این منظور، او سفارت قمری را تأسیس کرد، نهادی که وقف فروش اسناد به قیمت ۱۹.۹۵ دلار و ادعای مالکیت زمین ماه است. این ادعا بر اساس خلأ موجود در معاهده فضایی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۷ است که تصریح می‌کند هیچ کشوری نمی‌تواند زمینی در فضا داشته باشد.

هوپ برای حمایت از استدلال خود، نامه هایی را به همه کشورهایی که معاهده را امضا کرده بودند فرستاد و آنها را از پیشنهاد خود مطلع کرد و یک وب سایت رسمی راه اندازی کرد. علاوه بر این، او شروع به تبلیغ کسب و کار خود از طریق رسانه های مختلف کرد، اقدامی که به سرعت باعث اختلاف و انتقاد از هر دو طرف شد.

برنامه اولیه او استفاده از این اسناد به عنوان راهی برای افزایش سرمایه برای اکتشاف بیشتر در فضا و همچنین ایجاد ثروت شخصی از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فراتر از سیاره ما بود. اگرچه او با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است، اما هوپ همچنان در ماموریت خود برای به رسمیت شناختن حقوق مالکیت قمری در سطح جهانی ناامیدانه ادامه می‌دهد. این به طور بالقوه می تواند زمینه ای را برای دوره های آینده ایجاد کند تا درک ما در مورد مناطق بین ستاره ای را حتی بیشتر گسترش دهیم، چیزی که می تواند به طرق بی شماری برای بشریت مفید باشد.

بیشتر بخوانید  فوری / خبر خوب مجلسی‌ها درباره کاهش ساعات کاری!

پیامدهای ادعای دنیس هوپ گسترده است و کارشناسان حقوقی و اخلاقی در مورد اینکه چه چیزی حقوق مالکیت قمری را تشکیل می دهد و اینکه آیا می توان آنها را توسط یک شخص یا قوانین بین المللی اجرا کرد یا خیر، اختلاف نظر دارند. در حالی که هنوز بحث های زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، بدیهی است که حرکت متهورانه دنیس هوپ آغازگر گفتگوهای معناداری در مورد نحوه نگاه ما به اکتشاف و توسعه فضایی در آینده است. گفتگوهایی که قطعاً سرنوشت نهایی حقوق مالکیت قمری را در سراسر جهان شکل می دهند.

منبع:خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *