مفهوم INO چیست؟ همه چیز درباره عرضه اولیه NFT

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO)، برای شرکت ها و پروژه ها به عنوان راهکار افزایش مشارکت در سرمایه گذاری و همچنین افزایش سرمایه در گردش پروژه کاربرد دارد. در فرآیند ICO به سرمایه گذاران، توکن های پروژه ارائه می شود که همراه با تخفیف در ازای توکن نقد پذیر دیگر می باشد. شرکت کنندگان در عرضه اولیه کوین، در صورتی که پروژه موفق شود، می توانند از افزایش قیمت رمز ارز پروژه سود ببرند و همچنین تیم توسعه دهنده اقدام به جذب سرمایه می کند.
STO به عنوان عرضه توکن بهادار، IEO عرضه اولیه صرافی و IDO عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز، با الهام گرفتن از ایده هوشمندانه ICO، به عنوان مکانیزم های افزایش بودجه ایجاد شده اند.

عرضه اولیه NFT یا INO چیست؟

شرکت‌ها و افراد از عرضه اولیه سکه (ICO) به عنوان راهی برای افزایش سرمایه یا مشارکت در فرصت‌ی سرمایه گذاری استفاده می‌کنند. ICO ها معمولاً شامل صدور توکن‌های رمزنگاری هستند که اپراتورها با استفاده از فناوری بلاکچین ایجاد و توزیع می‌کنند.
مکانیزم‌های جمع‌آوری سرمایه دیگری نیز با الهام گرفتن از ایده هوشمندانه ICO به وجود آمده‌اند: STO (عرضه توکن بهادار)، IEO (عرضه اولیه صرافی) و IDO (عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز).
اخیراً، نوع جدیدی از عرضه، Initial NFT Offering (INO)، توجه بیشتری به خود جلب کرده است. مشابه IDO، عرضه اولیه NFT نیز به پروژه‌ها و سازندگان این امکان را می‌دهد تا از قابلیت تعامل داشتن با حامیان و جامعه کاربری به واسطه ایجاد NFTها برخوردار باشند.
عرضه اولیه NFT شامل ارائه مجموعه‌ای از NFT های نسل اول یا Genesis NFT ها برای مدت زمان معینی است. بنابراین، عرضه اولیه NFT به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا به کمیاب‌ترین توکن‌های NFT موجود در مجموعه‌ها دسترسی داشته باشند.
همچنین، INO بسیاری از چالش‌ها را برای هنرمندان و سازندگانی که NFTs و کلکسیون‌های هنری را می‌فروشند، حل می‌کند. همه افراد می‌توانند برای صدور توکن‌های NFT که نسخه محدود هستند از طریق پلتفرم‌های غیرمتمرکز‌، به همراه مزایای تبدیل به نقدینگی فوری و هزینه پایین لیست کردن بهره ببرند.

مزایای INO

همانطور که قبلاً گفته شد، NFTها در حال استفاده گسترده هستند زیرا بسیاری از علاقه مندان به دنیای دیجیتال به سمت بازار NFT گرایش پیدا کرده‌اند. استقبال سرمایه‌دارن در سرمایه‌گذاری های دیجیتالی رشد سریع بازار NFT ها را به خوبی توضیح می‌دهد، که این مسئله خود  منجر به افزایش عرضه اولیه NFT می‌شود که مزیت‌های زیادی را برای بازار NFT فراهم می‌کند.
  • راه اندازی آسان پروژه‌های NFT بدون تخصص خاصی:
    پیشنهادات اولیه NFT به مردم اجازه می‌دهد به راحتی نسخه‌های محدود NFT را منتشر کنند. با ویژگی‌هایی که با پیشنهادات اولیه NFT ارائه می‌شود، هر کسی که تخصص کمی در فضای NFT دارد، می‌تواند از طریق پشتیبانی INO در معرض طیف وسیع‌تری از مخاطبان قرار گیرد. به این ترتیب، هنرمندانی که قصد ساخت پروژه‌های NFT را دارند اما از نظر مالی برای تامین مالی پروژه دچار مشکل هستند، می‌توانند قبل از ایجاد پروژه‌ها، سرمایه مورد نیاز خود را از طریق پیشنهادات اولیه NFT جمع‌آوری کنند.
  • کاهش کارمزد معاملات با بازده سرمایه گذاری بالاتر:
    پیشنهادات اولیه NFT با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود به کاربران اجازه می‌دهد کمتر برای تراکنش‌ها هزینه کنند. سازندگان و مخترعان از کاهش هزینه تراکنش برخوردار می‌شوند زیرا عرضه اولیه NFT به حداقل رساندن کارمزد تراکنش‌هایی که این سازندگان و سرمایه گذاران دریافت می‌کنند کمک می‌کند. همراه با کارمزدهای محدود تراکنش، بازده بالای سرمایه گذاری است که پیشنهادات اولیه NFT فراهم می‌کند زیرا سرمایه گذاران از کمبود ذاتی عرضه NFT ها سود می‌برند.
بیشتر بخوانید  ارز دیجیتال لونا چیست؟

معرفی پلتفرم SuperRare و ارز RARE؛ بازار خرید و فروش NFT

به صورت همزمان با این ماجرا، عرضه اولیه NFT بسیاری از چالش‌هایی که هنرمندان و سازندگان برای فروش هنر NFT و دارایی‌های قابل ذخیره با آن مواجه هستند را رفع می‌کند. همه افراد می‌توانند برای صدور توکن‌های بی‌همتایی که نسخه محدود هستند از طریق پلتفرم‌های غیرمتمرکز‌، به همراه مزایای تبدیل به نقدینگی فوری و هزینه پایین لیست کردن بهره ببرند.
تعداد رو به رشدی از پلتفرم‌های توکن بی‌همتا در حال پیشنهاد دادن حق استفاده از گزینه عرضه اولیه NFT به جامعه منتشر‌کننده خود هستند. پلتفرم‌های توکن بی‌همتا به اکوسیستم خود این اجازه را می‌دهند تا به پروژه‌های نویدبخشی که قرار است در پلتفرم مورد نظر لیست شوند رای داده و به برندگان جایزه اهدا کنند.
در مراحل اولیه، سازندگان و پروژه‌هایی که در آستانه انتشار عمومی هستند اسناد فنی، برنامه‌ریزی‌ها و نقشه‌های راه را به جامعه خود ارائه می‌کنند. این فرصتی بزرگ برای سازندگان به حساب می‌آید تا بتوانند در مرکز توجه قرار گرفته و آثار NFT خود را ترویج دهند.
پروژه‌های توکن بی‌همتایی که در آستانه لیست شدن قرار دارند، گاهی مدل First-Come-First-Serve یا همان مدل توزیع بر اساس اقدام سریعتر را انتخاب می‌کنند. برخی دیگر از اوقات مدل قرعه‌کشی برای توزیع عادلانه توکن‌های بی‌همتای پروژه انتخاب می‌شود. این امور به افزایش میزان فعالیت افراد در اکوسیستم پروژه منجر می‌شود. در طول عرضه اولیه NFT می‌توانیم گزینه‌های قابل بهره‌برداری مختلفی را در دسترس خود ببینیم.
تفاوت اصلی بین ICO و INO چیست و چرا INO جایگزین اخلاقی تری برای ICO است؟
در یک ICO، توسعه‌دهندگان میلیون‌ها سکه یا توکن ایجاد می‌کنند، ارزش آن‌ها را با وعده‌ها افزایش می‌دهند، آن‌ها را به صورت عمده با قیمت ارزان به «نهنگ‌ها» می‌فروشند که کاملاً خوب پول نقد می‌کنند، و به نهنگ‌ها اجازه می‌دهند سکه‌های خود را با سود در هزینه های حامیان کوچک وفادار که حتی در روند توسعه و اجرای شبکه دخالتی ندارند. از طرف دیگر یک INO بر روی توکن ها یا سکه ها تمرکز نمی کند و بیشتر بر روی فناوری تمرکز می کند. بدون یک پروژه واقعی، یک INO ابزاری برای وجود ندارد، و آنهایی که گره‌ها را به عنوان NFT خریداری کرده‌اند، مستقیماً در اجرای شبکه درگیر هستند، در حالی که از طریق مشارکت خود به طور فعال به توسعه کمک می‌کنند.

چرا INO از NFT استفاده می کند؟

دلیل استفاده از NFT برای INO این است که هر NFT نشان دهنده یک گره دقیق در شبکه P2P است که آن را منحصر به فرد و همانطور که از نامش می گوید غیرقابل تعویض می کند.
هر NFT دارای 3 داده است که مالک می تواند آنها را ویرایش کند:
  1. حساب مالک (این آدرسی است که درآمد جمع آوری شده توسط گره به آن ارسال می شود)
  2. شناسه منحصر به فرد گره (این مورد برای اطمینان از اجرا نشدن گره های تکراری در سیستم مورد نیاز است)
  3. حداکثر 100 کاراکتر برای ثبت پیام برای همیشه در بلوک پیدایش بلاکچین!
قرارداد هوشمند NFT با 2 تاریخ در آن برنامه ریزی شده است. تاریخ اول از انتقال (یا فروش) NFT جلوگیری می کند و تاریخ دوم مانع از ویرایش NFT می شود. این به کسانی که به صورت عمده در فروش خصوصی و پیش فروش و همچنین در ابتدای فروش خصوصی خرید کرده اند، اجازه می دهد تا برخی از گره های خود را دوباره بفروشند و درآمد کسب کنند، زیرا با شروع فروش عمومی، قیمت NFT روزانه افزایش می یابد.
NFT ها پس از تکمیل INO، در بلاک چین میزبان منجمد می شوند. آنها را نمی توان منتقل کرد و دیگر نمی توان آنها را ویرایش کرد. از آنجایی که بلوک Genesis از زنجیره بلوکی دارای لیست گره‌ها در آن است، NFTهای منجمد به آینه‌ای از بلوک پیدایش سیستمی تبدیل می‌شوند که راه‌اندازی می‌شود. این به کسانی که بعداً می‌خواهند یک گره را اجرا کنند و به زنجیره بلاک بپیوندند تضمین می‌کند که گرهی که در حال اجرا هستند در معرض خطر قرار نگرفته است، زیرا بلوک پیدایش موجود در نرم‌افزار اصلی باید شامل همان گره‌هایی باشد که در NFTها ثبت شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *