متاورس کجاست؟

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

مفهوم متاورس که سال گذشته از سوی فیس بوک ارائه شد نسخه‌ای پیشرفته از واقعیت مجازی است اما معانی گسترده‌تری را نیز شامل می‌شود.

کلمه متاورس برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ در کتاب علمی تخیلی مطرح شده و فیلم ها و رمان های علمی تخیلی بسیاری بر اساس این رمان ساخته شد.پس از مدت ها پلتفرم های بازی سازی شروع به ساخت عینک های واقعیت مجازی نمودند که به عنوان استارت دنیای متاورس شناخته می ‌شود. پس از پیوستن فیسبوک به متاورس، تحول عظیمی در متا رخ داد. امروزه این شرکت قصد دارد سرمایه گذاری بسیار عظیمی در این دنیا داشته باشد که ارتباطات مجازی به شکل آسان تر و راحت تری بتوانند شکل بگیرد.

متاورس بر روی رایانه‌ها نصب نمی‌شود بلکه برای استفاده از آن باید از هدست استفاده کنید تا وارد یک دنیای دیجیتالی شوید.

برخلاف واقعیت مجازی کنونی که عمدتا برای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دنیای مجازی متاورس می‌توان به انجام هر نوع فعالیتی پرداخت. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به کار، بازی، برگزاری کنسرت، رفتن به سینما و حتی وقت گذراندن با دوستان اشاره کرد.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک درباره متاورس می‌گوید: در متاورس شما می‌توانید هر کاری را که تصور کنید انجام دهید، با دوستان و خانواده خود گردهم بیایید، به کار کردن بپردازید، آموزش ببینید، بازی کنید، خرید انجام دهید، محتوای مختلف خلق کنید و تمامی تجربه‌های گوناگونی را که انجام آن‌ها را با موبایل یا کامپیوترهای امروزی ممکن نیست، از نزدیک حس کنید. در این آینده شما می‌توانید به‌ عنوان یک تصویر هولوگرام به‌ سرعت به مکان‌های مختلف تله‌پورت(Teleport) شوید، با دوستان خود به کنفرانس‌های مختلف بروید و در خانه والدین‌تان حضور پیدا کنید. تله‌پورت(دور نوردی) مفهومی است که به جابه‌جایی ماده بین دو نقطه بدون پیمودن متداول فضای بین دو نقطه مورد نظر، اشاره می‌کند.

بیشتر بخوانید  شرکت خودروسازی نیسان به متاورس می‌پیوندد

شما به عنوان کاربر متاورس حضور فیزیکی در دنیای مجازی متاورس نداشته و صرفاً آواتار شما قابل مشاهده و گشت و گذار است. می توان با استفاده از هوش مصنوعی به شکل هوشمند تری با یکدیگر تعامل داشته و گشت و گذار نمایید. در نتیجه مدل سه بعدی از کاراکتر و شخصیت خود را در متاورس مشاهده نمایید. در علم هوش مصنوعی فرآیند هایی تولید شده است که بتوانید شخصیت کاربری خود را ارتقا داده و تعامل بهتر و بیشتری با جهان جدید خود در قالب آواتار داشته باشید. که میتوانید همانند دنیای واقعی اقدام به خرید زمین و خودرو انجام بدهید.

اهمیت متاورس در جهان فیزیکی

ذهن انسان همیشه در حال ارتقاء و ایده پردازی بوده و گام به گام به سمت هوشمند تر شدن قدم بر می دارد. امروزه تمام اشیا فیزیکی در حال هوشمند تر شدن بوده که می توانیم به عنوان مثال به تجهیزات منازل و خانه اشاره نماییم. می توانید با اشاره و حرکت دست، اشیا داخل منازل را کنترل نمایید.

متاورس نیز در واقع کپی برابر اصل دنیای امروزی بوده که سعی می کند هوشمند تر از دنیایی و جهان حال حاضر فیزیکی ما باشد و امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهد. متاورس امروزه پروژه های بسیار بزرگی در دست داشته که در تلاش است که پروژه ها را به شکل عمومی و جهانی در دنیای مجازی متاورس ارائه نماید.

مفاهیم اصلی در متاورس:

وقتی درباره متاورس صحبت می‌کنیم، مهم است با سه مفهوم اصلی آن نیز آشنا شویم: حضور (presence)، تعامل‌پذیری (interoperability) و استاندارسازی (standardization). «حضور» عبارت است از احساس بودن در فضای مجازی به‌طورواقعی و ملموس و در کنار افراد دیگر. نتایج چندین دهه تحقیق نشان داده است که کیفیت تعاملات آنلاین با ایجاد حس حضور واقعی در این فضا بهبود پیدا می‌کند. این حس حضور هم ازطریق تکنولوژی‌های واقعیت مجازی مانند نمایشگرهایی که روی سر قرار می‌گیرند، ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید  امکان ارسال ویدیوهای HD در واتس‌اپ میسر شد

مفهوم مهم دوم که متاورس را از تجربه کنونی ما از اینترنت متفاوت می‌کند، «تعامل‌پذیری» است. تعامل‌پذیری به این معنا است که ما در متاورس می‌توانیم از مقصدی به مقصد دیگر سفر کنیم، درحالی‌که تمام دارایی‌های دیجیتال خود از جمله آواتار و آیتم‌های مجازی جمع‌آوری‌شده را به همراه داریم. مثلاً می‌توانید پوسته تفنگی را که در بازی کانتر استرایک خریده‌اید، در بازی فورتنایت استفاده کنید یا ازطریق فیسبوک به دوستانتان هدیه بدهید. یا مثلاً می‌توانید خودرویی را که در بازی راکت لیگ یا حتی وب‌سایت پورشه طراحی کرده‌اید، در بازی روبلاکس برانید.

مفهوم سوم «استاندارسازی» است که قابلیت تعامل‌پذیری بین پلتفرم‌ها و سرویس‌ها را در سراسر متاورس ممکن می‌کند. استانداردهایی که برای متاورس در نظر گرفته می‌شود، استفاده گسترده از آن را در سراسر دنیا امکان‌پذیر می‌کند. سازمان‌های بین‌المللی نظیر گروه تعامل‌پذیری متاورس باز این استانداردها را تعریف می‌کنند.

سخن پایانی:

میلیون‌ها نفر ساعت‌ها از وقت‌شان را در واقعیت مجازی صرف می‌کنند. علاقه‌مندی به مالکیت مجازی به طور چشمگیری افزایش یافته است و رمزارزها امروزه سر خط خبرها هستند.

در حال حاضر همه چیز در مراحل اولیه قرار دارد. دنیای متاورس اگر ساخته شود باید طی دهه‌های آینده با غول‌های فناوری مبارزه کند و با توجه به تنش‌های میان فناوری‌های بزرگ و دولت‌ها در سراسر جهان بر سر حریم خصوصی، آزادی بیان، آسیب‌های آنلاین باید به طور جدی در مورد مزایا و معایب فراجهانی که قصد ساخت آن را داریم فکر و تصمیم‌گیری کنیم. اینکه چه کسی آن را می‌سازد، مالک آن است و آن را هدایت می‌کند اهمیت زیادی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  مروری بر متاورس در سال 2022

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *