تبدیل امواج مغز به موسیقی با هوش مصنوعی جدید گوگل

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

مدل هوش منصوعی جدید گوگل قادر خواهد بود ذهن شما را براساس الگوهای مغزی بخواند.

طی ماه‌های اخیر، هوش مصنوعی یکی از داغ‌ترین موضوعات فناوری بوده و بارها شاهد ارائه‌ی ابزارهایی بوده‌ایم که با بهره گرفتن از تکنولوژی مذکور، قابلیت‌های عجیب‌وغریب ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال مدتی قبل هوش مصنوعی جدیدی برای تولید اپیزودهای بی‌پایان از سریال‌های موردنظر کاربران معرفی شد. استفاده از این فناوری در زمینه‌های مختلف گاهی حتی شبیه فیلم‌های علمی-تخیلی است؛ ازجمله می‌توان به تلاش‌های هالیوود برای ساخت نسخه‌ی هوش مصنوعی بازیگران اشاره کرد که قبلاً نمونه‌ی آن را در سریال Black Mirror دیده بودیم.

گوگل که یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه‌ی هوش مصنوعی است، با انتشار مقاله‌ی تحقیقاتی جدیدی با عنوان Brain2Music، توضیح داده که چگونه از این فناوری برای تبدیل الگوهای مغزی به موسیقی استفاده می‌کند.

محققان، داده‌های fMRI جمع‌آوری‌شده از پنج نفر که به کلیپ‌های موسیقی ۱۵ ثانیه‌ای یکسان در ژانرهای مختلف از جمله بلوز، کلاسیک، کانتری، دیسکو، هیپ‌هاپ، جاز، متال، پاپ، رگی و راک گوش دادند را مطالعه کردند.

تیم تحقیقاتی گوگل در مرحله‌ی بعد، از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای آموزش شبکه‌ی عصبی عمیق بهره گرفت تا مدل هوش مصنوعی جدیدش اطلاعات کامل‌تری درمورد رابطه‌ی بین الگوهای فعالیت مغز و عناصر مختلف موسیقی مثل ریتم و احساسات بیاموزد.

مدل هوش مصنوعی گوگل پس‌از آموزش می‌تواند با استفاده از MusicLM، موسیقی را براساس یک fMRI بازسازی کند. آزمایش‌های این شرکت نشان داد موسیقی تولیدشده با روش جدید از نظر ویژگی‌هایی مثل ژانر، ساز، حالت و غیره شبیه موسیقی بود که افراد شرکت‌کننده در این آزمایش ابتدا به آن گوش داده بودند.

بیشتر بخوانید  استفاده خدمات درمانی امارات از فناوری متاورس

در این صفحه می‌توان به چندین موسیقی که شرکت‌کنندگان در آزمایش تحقیقاتی گوگل به آن‌ها گوش داده‌اند به‌همراه نمونه‌ی بازسازی‌شده با هوش مصنوعی گوش دهید؛ نتایج کار واقعاً شگفت‌انگیز است.

اساساً مدل هوش منصوعی جدید گوگل می‌تواند ذهن شما را براساس الگوهای مغزی بخواند و موسیقی مشابه با آنچه گوش می‌دهید را بسازد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *