ساخت مدل هوش مصنوعی مشابه GPT توسط دانشمندان استنفورد

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:
محققان دانشگاه استنفورد موفق به توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی شبیه GPT با تنها ۶۰۰ دلاری شدند.
به گزارش ایرانی متا به نقل از زومیت، Alpaca به‌عنوان نسخه‌ی مشابه هوش مصنوعی GPT با هزینه‌ی فقط ۶۰۰ دلار توسعه داده شده است و این مورد نشان می‌دهد که ساخت نرم‌افزاری مشابه OpenAI چقدر می‌تواند آسان تکرار شود.

مرکز تحقیقات استنفورد هفته‌ی قبل گزارش داد که محققان آن مدل هوش مصنوعی جدیدی را براساس مدل زبانی بزرگ LLaMA متا و استفاده از APIهای OpenAI و قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه، توسعه داده‌اند.

نتیجه‌ی کار دانشمندان استنفورد، Alpaca نام دارد که عملکرد آن شباهت بسیار زیادی به Text-Davinci-003 شرکت OpenAI دارد؛ مدلی که آن را با نام GPT-3.5 l می‌شانسیم و به‌عنوان فناوری زیربنایی چت‌بات معروف ChatGPT مورداستفاده قرار گرفته است.

محققان استنفورد می‌گویند براساس مدت زمانی که با استفاده از مدل‌های اختصاصی، صرف آموزش Alpaca کرده‌اند، هزینه‌ی انجام این‌ کار برای APIهای OpenAI حدود ۵۰۰ دلار و برای LLaMA کمتر از ۱۰۰ دلار بوده است.

به گزارش فیوچریسم، ارزیابی Alpaca در مقایسه با سایر مدل‌های زبانی هوش مصنوعی نشان می‌دهد عملکردی درسطح مدل‌های OpenAI دارد و حتی دربرخی موارد بهتر عمل می‌کند و نسبت‌ به ChatGPT خروجی‌های کوتاه‌تر و مفید‌تری ارائه می‌دهد.

همان‌طور که تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد اشاره کرده است، Alpaca مثل اکثر مدل‌های زبانی هوش مصنوعی ازجمله GPT، چندین نقص رایج مثل توهم، پاسخ‌های نادرست و بی‌بط را نیز به‌همراه دارد.

بسیاری از علاقه‌مندان به یادگیری ماشین می‌گویند، انتشار Alpaca می‌تواند سروصدای زیادی در حوزه‌ی هوش مصنوعی ایجاد کرد.

درحالی‌که شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های روبه‌رشد مثل OpenAI درحال انجام اقداماتی برای کسب درآمد هستند، مطمئناً ایجاد پروژه‌هایی مثل Alpaca با قیمت بسیار ارزان، جذاب به‌نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید  نمایشگرهای اپل به فناوری LCoS مجهز می‌شوند

باید اشاره کنیم دانشگاه استنفورد مدل هوش مصنوعی Alpaca را به‌دلیل نگرانی‌هایی مثل تمایل آن به تولید اطلاعات نادرست متوقف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *