آیا متاورس (Meta) را از (TikTok) نجات خواهد داد؟

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:
اوایل سال جاری، واشنگتن‌پست گزارش داد که شرکت متا (Meta) به یک شرکت مشاوره ملی پول داده تا در روزنامه‌های محلی در سراسر ایالات متحده مطالبی را منتشر کند که ادعا می کند TikTok برای نوجوانان ناسالم است و از نظر سیاسی سمی است. هدفش از این کار تأثیرگذاری بر والدین و سیاستمداران برای اتخاذ رویکردی سرد برای رشد TikTok بود.
سال گذشته فیس‌بوک که زمانی قهرمان رسانه‌های اجتماعی بود، برای اولین‌بار در تاریخ خود کاربرانش را از دست داد. در همان دوره زمانی، متا حدود 10 میلیارد دلار در متاورس سرمایه‌گذاری کرد (پنج برابر آنچه برای خرید Oculus VR پرداخت کرد و 10 برابر آنچه برای خرید اینستاگرام پرداخت کرد). در همین حال، TikTok در حال ثبت رکوردهای جدید استفاده روزانه و گرایش به سمت تسلط بر رسانه‌های اجتماعی بود.

آیا متاورس «متا» را قادر می‌سازد تا از محیط رقابتی فعلی که تحت تسلط TikTok است فراتر رود؟

البته متا تنها شرکتی نیست که در متاورس سرمایه‌گذاری می‌کند. آلفابت، مایکروسافت، ادوبی و… نیز در آن سرمایه‎‌گذاری کرده‌اند. باتوجه‌ به اینکه متاورس یک فضای دیجیتالی است. آیا 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری متا، رتبه اول را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت؟

TikTok تهدیدی برای Meta

به‌ عبارت‌ دیگر، آیا TikTok تهدیدی بلندمدت برای متا ایجاد می‌کند؟ اعداد و ارقام نشان می‌دهد که TikTok در حال سرقت کاربران -به‌ویژه کاربران جوان- از Meta است. بر اساس داده‌های Statista، اینستاگرام و فیس‌بوک 24 درصد از استفاده نوجوانان از رسانه‌های اجتماعی را در سه‌ماهه چهارم 2021 تشکیل می‌دهند، درحالی‌که تیک‌تاک 30 درصد را تشکیل می‌دهد.
بنابراین، متا با چالش‌هایی روبرو است: بازگرداندن کاربران جوان و اثبات اینکه رسانه‌های اجتماعی تنها یکی از اجزای یک مأموریت بسیار گسترده‌تر است که بستگی به این دارد که آیا متاورس آن‌قدر واقعی و فریبنده است که متا می‌خواهد یا نه. اگر این‌طور باشد، بار دیگر ماهیت شبکه‌های اجتماعی تعریف خواهد شد.
یکی از راه‌هایی که متا می‌تواند مخاطبان جوان‌تر را جذب کند، استفاده از اینفلوئنسرها برای ترویج متاورس است. برای مثال، متا می‌تواند با اینفلوئنسرهای معروف بازی و موسیقی همکاری کند تا محتوایی ایجاد کند که مزایای متاورس را به نمایش بگذارد. متا همچنین می‌تواند اینفلوئنسرها را دعوت کند تا تجربیات فراگیر در متاورس ایجاد کنند تا به ایجاد تبلیغات در اطراف آن کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند از اینفلوئنسرها برای تعامل با مخاطبان جوان‌تر استفاده کند و آن‌ها را به کشف متاورس تشویق کند. این کار را می‌توان با میزبانی رویدادهای مجازی، دعوت از طرف‌داران به ملاقات‌های مجازی یا شرکت در چالش‌ها و مسابقات خلاقانه انجام داد. در نهایت، متا با استفاده از اینفلوئنسرها می‌تواند در اطراف متاورس سروصدا ایجاد کند و به آن کمک کند کاربران بیشتری جذب کند.
بیشتر بخوانید  طراحی متفاوت قاب آیفون 15 نسبت به مدل پیشین این برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *