تمایل 70 درصد کارمندان به سپردن بخشی از کار خود به هوش مصنوعی

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

گزارش تازه مایکروسافت حکایت از تمایل 70 درصد از کارمندان به سپردن بخشی از حجم کار خود به هوش مصنوعی دارد.

انتشار عمومی ChatGPT در ماه نوامبر به ما نشان داد که هوش مصنوعی چه توانمندی‌هایی دارد. برخی نگرانند که این فناوری بتواند شغل انسان‌ها را تصاحب کند. اما به‌نظر می‌رسد که کارمندان چنین نظری ندارند. در تحقیقی که توسط مایکروسافت انجام شده است، حدود 70 درصد از آن‌ها در یک نظرسنجی اعلام کرده‌اند که از سپردن بخشی از حجم کاری خود به هوش مصنوعی استقبال می‌کنند.

وب‌سایت Zdnet می‌نویسد گزارش Work Trend Index 2023 با پرسش از 31 هزار کارمند از 31 کشور جهان دریافته است که 49 درصد از افراد نگران از‌دست‌دادن شغل خود و جایگزین‌شدن با هوش مصنوعی هستند. بااین‌وجود، 70 درصد از کارمندان حاضرند که تا جای ممکن کارهای خود را به این فناوری بسپارند تا حجم کاریشان سبک شود.

«آدام گرانت»، استاد روانشناسی سازمانی در این گزارش می‌گوید: «شگفت‌انگیز است که مردم بیشتر از آن که نگران حذف شغلشان توسط هوش مصنوعی باشند، برای این هیجان دارند که این فناوری آن‌ها را از خستگی شغلی نجات خواهد داد.»

کارمندان در حوزه‌های مختلف شامل امور مدیریتی (76 درصد)، تحلیل (79 درصد)، کارهای خلاقانه (73 درصد)، یافتن اطلاعات درست (86 درصد)، نوشتن خلاصه جلسات (80 درصد) و حتی برنامه‌ریزی روزانه (77 درصد) پذیرای دریافت کمک از هوش مصنوعی هستند.

مدیران چه نظری درباره هوش مصنوعی دارند؟

این مطالعه همچنین دیدگاه مدیران درباره اثر هوش مصنوعی بر کاهش تعداد کارمندان را بررسی کرده است. اما تنها 16 درصد از مدیران باور دارند که این فناوری می‌تواند به کاهش تعداد نیروها منجر شود. از طرف دیگر، 31 درصد از مدیران اعتقاد دارند که AI می‌تواند بهره‌وری کارمندان را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید  قابلیت‌های هوش مصنوعی ChatGPT به مرورگر اپرا اضافه شد

نتایج این گزارش احتمالاً تا حدی به کارمندان این امید را می‌دهد که پیشرفت سریع هوش مصنوعی احتمالاً به‌سرعت باعث ازبین‌رفتن شغل آن‌ها نخواهد شد. هرچند این احتمال به‌طور کامل قابل چشم‌پوشی نیست، چون حتی مجمع جهانی اقتصاد هم اخیراً در گزارشی مدعی شده بود که ده‌ها میلیون شغل در پنج سال آینده از بین خواهند رفت.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *