بازگشت کیبوردهای قدیمی به گوشی‌های لمسی با ظاهری جدید

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

برخی خبرها حکایت از احتمال بازگشت کیبوردهای فیزیکی قدیمی با عملکردی بادی به گوشی‌های لمسی دارند که بر روی نمایشگر OLED توسعه یافته است.

به گزارش ایرانی متا، گجت‌نیوز نوشت: گروهی تحت عنوان «رابط‌های آینده» (FIG) از دانشگاه کارنگی ملون (CMU) از توسعه یک فناوری به‌نام “Flat Panel Haptics” خبر داده که امکان ایجاد نوعی کیبورد بادی را روی نمایشگر OLED گوشی هوشمند فراهم می‌کند، بدون آنکه تغییری در صفحه لمسی ایجاد شود.

این فناوری از یک پمپ الکترواسموتیک (EEOP) برای پمپاژ سیال استفاده می‌کند که بین یک مخزن در پایین و یک سطح انعطاف‌پذیر در بالا قرار دارد. با عبور برق از پشته، پمپ‌ها قادر خواهند بود دکمه‌های کیبورد را تا ارتفاع پنج میلی‌متر باد کنند. این پمپ‌ها هم‌چنین می‌توانند برای مواردی دیگر مانند باد کردن آیکون برنامه در حین ارسال اعلان استفاده شوند.

جایگزین بادی کیبوردهای فیزیک گوشی چه مزایایی دارد؟

این فناوری دارای کاربردهای فراوانی است، از جمله کمک به نابینایان برای استفاده بهتر از تلفن‌های نمایشگر که با ارائه یک نشانگر فیزیکی برای محتوای روی صفحه در کنار دستیار هوش مصنوعی مانند سیری قابل استفاده است. علاوه بر آن، کیبوردهای بادی می‌توانند به افزایش جذابیت بازی‌هایی که نیاز به بازخورد فیزیکی دارند نیز کمک کند.

در حالی‌که سازندگان گوشی‌های هوشمند سال‌ها است که از قرار دادن دکمه‌های فیزیکی روی صفحه‌های لمسی اجتناب کرده‌اند، شرکت FIG می‌تواند این نگرش را تغییر دهد. فناوری مذکور می‌تواند به‌جای ایجاد یک دکمه بزرگ، یک صفحه کلید کامل را در اختیار کاربر قرار دهد. براساس مقاله FIG، این گروه از سیلیکون نرم به‌عنوان لایه بالایی در نمونه‌های اولیه خود استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید  مسدود شدن تلگرام در برزیل در پی عدم همکاری با دولت

اگرچه نمایشگرهای AMOLED فعلی به اندازه سیلیکون انعطاف‌پذیر نیستند، اما ظاهرا در حدی منعطف هستند که بتوانند بخش‌هایی از صفحه‌نمایش را به یک صفحه‌کلید QWERTY بادی تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *