استفاده از آیفون توسط مقامات دولتی روسیه ممنوع شد

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

روسیه به علت نگرانی از جاسوسی آمریکا، استفاده از محصولات اپل را برای مقامات دولتی ممنوع اعلام کرد.

اداره امنیت فدرال روسیه از هزاران کارمندان دولت در این کشور درخواست کرده است که از آیفون و محصولات اپل استفاده نکنند. این اداره نگران جاسوسی از کارمندان توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکاست، ولی کارمندان دولتی روسیه از این تصمیم خوشحال نیستند.

به‌گزارش فایننشال تایمز، دولت روسیه استفاده از سخت‌افزارهای اپل ازجمله آیفون و آیپد را برای کارمندان خود ممنوع کرده است. بر این اساس، وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی به‌خاطر نگرانی از فعالیت جاسوسی دولت آمریکا علیه این کشور نباید از این دستگاه‌ها استفاده کنند.

به‌دنبال این ابلاغیه، وزارت بازرگانی روسیه گفته است که استفاده از آیفون برای امور کاری از روز دوشنبه ممنوع خواهد بود. وزارت دیجیتال نیز اعلام کرده که به‌زودی این دستور را اجرا خواهد کرد.

یک منبع نزدیک به یکی از ادارات دولتی به فایننشال تایمز می‌گوید: «مسئولان امنیتی در وزارت‌خانه‌ها – کارمندان سرویس امنیت فدرال که در جایگاه‌های غیرنظامی مثل معاون وزیر ایفای نقش می‌کنند – اعلام کرده‌اند که استفاده از آیفون دیگر ایمن نیست و باید به‌دنبال دستگاه‌های جایگزین بود.»

روسیه نگران استفاده از آیفون توسط آمریکا برای شنود است

«آندری سولداتوف»، کارشناس امنیت به فایننشال تایمز می‌گوید مسئولان سرویس امنیت فدرال واقعاً باور دارند که آمریکایی‌ها از این تجهیزات برای شنود استفاده می‌کنند. او معتقد است که اگرچه مأموران امنیتی مدت‌هاست که درباره استفاده از آیفون برای تماس‌های کاری تردید داشته‌اند، اما احتمالاً با مقاومت‌هایی پیرامون این تغییر روبه‌رو خواهند شد.

سولداتوف می‌گوید: «مسئولان دولت و دیگر کارمندان اجرایی مخالف [این محدودیت‌ها] هستند، چون آیفون را دوست دارند.» یکی از منابع نزدیک به دولت روسیه نیز اعلام کرده است که همه معترض خواهند شد چون حالا باید یک گوشی یا تبلت دیگر را همراه خود حمل کنند.

بیشتر بخوانید  اضافه شدن پشتیبانی از وب‌کم و دوربین خارجی به آیپد

«الکسی لوکاتسکی»، متخصص امنیت سایبری می‌گوید مسئولان دولت شاید لزوماً نخواهند از دستگاهی استفاده کنند که به سیستم‌عامل Aurora ساخت روسیه مجهز است. او توضیح می‌دهد: «در گذشته هم محدودیت‌هایی درباره استفاده از ایمیل‌های کاری روی دستگاه‌هایی که توسط [سرویس‌های امنیتی] تأیید نشده بودند، وجود داشت. اما اکثر کارمندان دولت از آن‌ها تبعیت نمی‌کردند.» حالا باید دید که از این محدودیت جدید تا چه اندازه پیروی می‌شود.

منبع: دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *