آینده دوج‌کوین بعد از استعفای ماسک از مدیرعاملی توییتر

با دوستان خود را به اشتراک بگذارید:

خبر کناره‌گیری احتمالی ایلان ماسک از مدیرعاملی توییتر سر و صدای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد. بیش از نیمی از کاربران در نظرسنجی که خود ایلان ماسک منتشر کرده بود، از استعفای وی حمایت کردند و همین باعث شد تا بسیاری از طرفداران و علاقه‌مندان به دوج کوین نسبت به تاثیر این اتفاق بر آینده این میم کوین مردد شوند. در این مطلب جنبه‌های مختلف تاثیر کناره‌گیری ماسک از توییتر را بر قیمت دوج کوین مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به گزارش بی‌این‌کریپتو، ماسک در ادامه در اواسط ماه اردیبهشت، لیندا یاکارینو را به عنوان مدیرعامل جدید توییتر معرفی و اعلام کرد وی کارش را از ۶ هفته دیگر آغاز خواهد کرد.

با استعفای ایلان ماسک از مدیرعاملی توییتر، یک سوال مهم باقی می‌ماند؛ چه بر سر دوج کوین و آینده آن می‌آید؟

معمای استعفای ایلان ماسک از توییتر

استعفای ایلان ماسک از تیم اجرایی توییتر به معنای جدایی کامل وی از این شبکه اجتماعی نیست. حتی اگر اداره توییتر دیگر بخشی از فعالیت‌های روزمره ماسک نباشد، وی همچنان به عنوان مالک این شرکت تاثیر قابل توجهی بر آن خواهد داشت. از این رو ممکن است استفاده از دوج کوین همچنان در چشم‌انداز توییتر وجود داشته باشد.

البته، باید به این نکته توجه کرد که ثروتمندترین فرد جهان هیچ‌وقت به صراحت از ادغام دوج کوین در توییتر صحبت نکرده است. خرید توییتر و انتصاب ماسک به عنوان مدیرعامل توییتر باعث شد قیمت دوج کوین تا ۱۵۰٪ افزایش یابد اما این رشد صرفا با توجه به هیجان و هیاهوی سرمایه‌گذاران بوجود آمد و هیچ پشتوانه محکمی نداشت.

اما اگر سری به ارزش سهام توییتر پس از مدیرعاملی ایلان ماسک بزنیم، خواهیم دید که تقریبا همواره روندی نزولی داشته است. البته این نکته را نمی‌توان نادیده گرفت که شایعات مربوط به خرید توییتر توسط ماسک قبل از آن ارزش سهام توییتر را بسیار بالا برده بود اما در حال حاضر و با انتشار کناره‌گیری ایلان ماسک از توییتر، ارزش سهام این پلتفرم به قبل از شایعات خرید بازگشته است.

تغییرات قیمت سهام توییتر پس از مدیرعاملی ایلان ماسک – منبع: MarketWatch
تغییرات قیمت سهام توییتر پس از مدیرعاملی ایلان ماسک – منبع: MarketWatch

تاثیر ماندگار ماسک؛ یک توییت می‌تواند بازار را تکان دهد

علیرغم استعفا از مدیرعاملی توییتر، توییت‌های ایلان ماسک همچنان بر بازار ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است. این توییت‌ها در سال‌های اخیر بر بسیاری از ارزهای دیجیتال، به ویژه دوج کوین، تاثیر زیادی گذاشته است. با گذشت زمان، توییت‌های ماسک به افزایش نجومی قیمت دوج کوین و محبوبیت آن در میان سرمایه‌گذاران منجر شده که نشان‌دهنده وجود ارتباط تنگاتنگ بین حضور وی در شبکه‌های اجتماعی و عملکرد این میم کوین است.

بیشتر بخوانید  مروری بر وضعیت متاورس در سال 1401
جهش قیمت دوج کوین پس از توییت ایلان ماسک – منبع:‌ R-Bloggers
جهش قیمت دوج کوین پس از توییت ایلان ماسک – منبع:‌ R-Bloggers

تغییر لوگوی توییتر به نماد دوج کوین (تصویر سگ نژاد شیبا اینو) به افزایش سریع قیمت منجر شد. البته در ادامه زمانی که لوگوی اصلی دوباره جایگزین شد، شاهد کاهش شدید قیمت بودیم. سرمایه‌گذاران با تجربه با غیرقابل پیش‌بینی بودن ماسک آشنا هستند، با این حال، افراد تازه‌وارد به بازار برای خرید دوج کوین عجله کردند و پس از تغییر دوباره لوگوی توییتر ضرر قابل توجهی متحمل شدند.

حتی با استعفا از سمت مدیرعاملی توییتر، توییت‌های ماسک در مورد دوج کوین همچنان می‌تواند بر بازار تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر، هر اتفاقی که برای توییتر و ایلان ماسک بیفتد، وی رکنی اساسی در ادامه مسیر دوج کوین محسوب می‌شود.

در دنیای ارزهای دیجیتال، نفوذ مهم‌تر از سمت‌های رسمی است. توییت‌های ایلان ماسک در مورد دوج کوین بسیار تاثیرگذارند و حتی اگر وی از مدیرعاملی توییتر هم کنار برود، باز هم بر دوج کوین تاثیر زیادی خواهند داشت. در حقیقت، فارغ از هر تغییری که رخ می‌دهد، «اثر ماسک یا Musk Effect» روی دوج کوین همچنان پابرجا خواهد بود.

شکایت سرمایه‌گذاران از ایلان ماسک

در خرداد ماه سال گذشته شهروند آمریکایی به نام کیت جانسون (Keith Johnson) به نمایندگی از سرمایه‌گذاران متضرر از دوج کوین، از ایلان ماسک شکایت کرد. او مدعی شده بو که ایان ماسک در طرحی هرمی، دوج کوین را تبلیغ کرده است و باعث فریب و ضرر به سرمایه‌گذاران مبتدی شده است.

در جدیدترین مورد نیز دیروز در دادگاهی در منهتن آمریکا شکایتی از ایلان ماسک ثبت شده است که در آن آمده است که وی با تغییر لوگوی توییتر به نماد دوج کوین، قیمت را دستکاری کرده است و پس از رشد ۳۰٪ فیمت DOGE مقادیر زیادی دوج کوین فروخته و از این راه به صورت فریبکارانه سود بدست آورده است.

بیشتر بخوانید  ارزهای دیجیتال برتر متاورس

هر ۲ این شکایت‌ها هنوز به سرانجامی نرسیده است و آقای ماسک در هیچ کدام محکوم نشده است.

نبرد کریپتویی در توییتر؛ اکوسیستم بایننس یا دوج کوین؟

صرافی بایننس در زمان خرید توییتر با هدف استفاده از این شبکه اجتماعی در مسیر آینده ارزهای دیجیتال، ۵۰۰ میلیون دلار به ایلان ماسک کمک کرد. با توجه به این سرمایه‌گذاری بزرگ، در صورتی که توییتر در آینده تصمیم بگیرد از تراکنش‌های ارز دیجیتال استفاده کند، بایننس کوین، BUSD یا شبکه BNB چین نقشی اساسی در این مسیر بازی خواهند کرد و احتمالا رقیبی جدی برای دوج کوین خواهند بود.

در ادامه ۳ سناریوی مختلف را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

سناریوی ۱: کاهش قیمت DOGE به خاطر تورم در توکنومیک آن

بزرگترین میم کوین بازار برای بقا به محبوبیت خود وابسته است. صفحه رسمی دوج کوین در شبکه اجتماعی ردیت ۲.۴ میلیون دنبال‌کننده دارد و پس از بیت کوین، دومین صفحه بزرگ مربوط به رمزارزها است. با این حال، بدون اخبار صعودی، دوج کوین ممکن است از جمع ده ارز دیجیتال برتر بازار خارج شود.

یکی از مشکلاتی که دوج کوین با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مسئله تورم موجود در توکنومیک این میم کوین است. هر سال حدود ۵ میلیارد توکن DOGE به عنوان پاداش به ماینرها داده می‌شود و اضافه شدن چنین حجم زیادی از توکن‌ها به عرضه در گردش به مرور می‌تواند بهای دوج کوین را کاهش دهد.

در سمت دیگر، بسیاری از آلت کوین‌های جدید مثل پروژه اورگرو (EverGrow) از استراتژی‌های توکن سوزی برای کنترل تورم توکنومیک خود استفاده می‌کنند. ۲٪ از توکن‌ها در هر تراکنش اورگرو سوزانده می‌شود و ۱۰۰٪ درآمد بازار NFT این پروژه نیز از گردش خارج می‌شود.

سناریوی ۲: افزایش قیمت به خاطر پتانسیل پذیرش دوج کوین

علیرغم این چالش‌ها، آینده دوج کوین با توجه به پتانسیل پذیرش آن توسط شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ امیدوارکننده به نظر می‌رسد. در حال حاضر برندهای مشهوری مثل گوچی، تگ هویر، تیم دالاس ماوریکس و ایربتلیک در ازای خدمات خود دوج کوین می‌پذیرند که بیشتر به خاطر استفاده از بیت پی (BitPay) است.

بیشتر بخوانید  قیمت بیت‌کوین طی هفته‌های آتی افزایشی خواهد بود

افزایش پذیرش دوج کوین توسط شرکت‌ها و برندهای بزرگ تاثیر قابل توجهی بر این میم کوین خواهد داشت. در این صورت، دوج کوین همچنان محبوبیتش را در دنیای کریپتو حفظ می‌کند و بقای خود را فارغ از تحولات توییتر و بود و نبود ایلان ماسک تضمین خواهد کرد.

سناریوی ۳: افزایش قیمت با راه اندازی DogeChain

دوج چین (DogeChain) یک راهکار لایه ۲ بر بستر پالیگان اج است که در سال ۲۰۲۲ معرفی شد و تیم توسعه آن مدعی است فرصتی هیجان‌انگیز را برای علاقه‌مندان به دوج کوین فراهم می‌کند. در حقیقت، دوج چین، کلید استفاده از دوج کوین در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است.

برای استفاده از دوج چین، هولدرها ابتدا باید دوج کوین خود را به نسخه رپد شده wDOGE تبدیل کنند. پس از آن به راحتی می‌توانند توکن wDOGE خود را در برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف، بازارهای NFT و سایر پروژه‌های دیفای استفاده کنند.

در حالی که فعلا از دوج چین استقبال چندانی نشده است، نمی‌توان پتانسیل آن را نادیده گرفت. در صورتی که با توسعه بیشتر، این راهکار لایه ۲ بتواند توجه هولدرهای دوج کوین را به خود جلب کند، احتمالا نقش قابل توجهی در آینده دوج کوین بازی خواهد کرد.

آینده دوج کوین بدون حضور ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل توییتر

تصور دوج کوین بدون تاثیر مداوم ایلان ماسک، آینده این میم کوین را با ابهام مواجه می‌کند. با این حال، عوامل بسیاری در آینده این ارز دیجیتال، فارغ از حضور ماسک تاثیرگذار خواهند بود.

کاهش محبوبیت، تورم بالا و عدم حمایت پرشور ایلان ماسک از جمله چالش‌هایی است که دوج کوین در ادامه مسیر با آن مواجه است. با این حال، افزایش پذیرش توسط برندهای بزرگ و موفقیت احتمالی دوج چین می‌تواند نقشی کلیدی در آینده این ارز دیجیتال داشته باشند. بنابراین، استعفای ایلان ماسک از مدیرعامل توییتر لزوما به معنای پایان دوج کوین نخواهد بود.

منبع: میهن بلاکچین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *